Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wirtualna mapa archeologiczna Olsztyna już dostępna

Mapa odkryć archeologicznych

Jak wyglądał Olsztyn 200 lat temu? Gdzie były najciekawsze znaleziska archeologiczne? Można zobaczyć dzięki wirtualnej archeologicznej mapie Olsztyna.

Muzeum Warmii i Mazur na swoich stronach internetowych udostępniło mapę stanowisk archeologicznych odkrytych w ciągu ostatnich 100 lat na terenie Olsztyna i sąsiadujących z nim gmin. To okazja, by dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o mieście – przekonuje archeolog Kacper Martyka.

Teraz na mapie jest ponad 400 stanowisk i 500 zabytków. Wirtualna mapa umożliwi poznanie zabytków i miejsc ich odnalezienia. Prezentuje miejsca badań archeologicznych z ostatnich stu lat, dokumentujące ślady pozostałe po ludności zamieszkującej te tereny od epoki kamienia.

Mapa podzielona jest na epoki. Przypomina, że pierwsi ludzie przybyli w okolice dzisiejszego Olsztyna w mezolicie; były to nieliczne grupy zbieraczy i myśliwych, po których pozostały do dzisiaj pojedyncze zabytki – np. berło z poroża łosia odkryte na obecnym osiedlu Podgrodzie. Mapa prezentuje też odkrycia archeologiczne z neolitu, epoki brązu, wczesnej epoki żelaza, okresu przedrzymskiego, rzymskiego i wędrówek ludów przez wczesne i późne średniowiecze aż po czasy nowożytne.

Według Kacpra Martyki z działu archeologii olsztyńskiego muzeum, mapa będzie systematycznie uzupełniana i rozbudowywana. Na razie umieszczono na niej jedynie ikonki oznaczające poszczególne stanowisko archeologiczne. Za około dwa tygodnie, po kliknięciu na każdą z ikon, będą wyświetlać się informacje o historii tego miejsca oraz linki do wirtualnego muzeum, w którym zamieszczono zdjęcia i opisy odkrytych tam zabytków.

Stanowiska archeologiczne zaznaczone są na mapce obrazującej stan wód sprzed tzw. wielkiej melioracji, która w ciągu ostatnich 200 lat znacząco zmieniła krajobraz regionu – np. Jezioro Kortowskie mogło być nawet dwukrotnie większe niż obecnie, a spora część miasta znajdowała się pod wodą. Dlatego prezentacja zostanie wkrótce wzbogacona o konturową mapę dzisiejszego Olsztyna i sąsiednich miejscowości, żeby ułatwić internautom orientację w terenie.

Jezioro Kortowskie. Fot. Robert Lesiński

Zdaniem Martyki, wirtualna mapa będzie służyć nie tylko upowszechnianiu wiedzy o odkryciach archeologicznych wśród miłośników historii, ale również może stanowić bazę aktualnych danych dla naukowców. Docelowo ma zawierać informacje o kilkunastu tysiącach zabytków. Muzeum pokaże też oryginalne przedwojenne metryczki z Heimatmuseum Allenstein, które często są jedyną zachowaną pozostałością po wykopaliskach prowadzonych przed 1945 r.

Stworzenie wirtualnej mapy było możliwe dzięki kwerendzie przeprowadzonej w Polsce i za granicą; m.in. w dokumentach wojewódzkiego konserwatora zabytków, archiwum państwowym i wśród badaczy, a także w przedwojennych archiwaliach znajdujących się głównie na terenie Niemiec. Projekt zrealizowano w ciągu trzech miesięcy, został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mapa

(PAP/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, Niemcy, Muzeum Warmii i Mazur, Mapa Odkryć Archeologicznych, Kacper Martyka, Jezioro Kortowskie
Rotariański Bal Charytatywny na rzecz osób w śpiączce

W Rynie odbył się Rotariański Bal Charytatywny. Dochód z niego będzie przeznaczony na zakup stymulatorów dla osób w śpiączce. Gościem honorowym była Ewa Błaszczyk z fundacji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV