Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Były dyrektor olsztyńskiego szpitala uniewinniony. Wyrok jest prawomocny

Fot. P. Getka

Sąd Okręgowy w Olsztynie uniewinnił byłego dyrektora olsztyńskiej Polikliniki MSWiA. Janusz Ch. był oskarżony o dokonanie pięciu przestępstw.

Najcięższy zarzut miał polegać na wyrządzeniu szkody na ponad 760 tys. zł w majątku Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.

Jak powiedział rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, Janusz Ch. jako ówczesny dyrektor placówki miał nie dopełnić obowiązku ochrony majątku szpitala:

Przy zawarciu m.in. umowy dzierżawy ze 108 Szpitalem Wojskowym z Przychodnią SPZOZ w zakresie budowy przez podmiot trzeci bunkra (do radioterapii) na terenie 108 Szpitala w Ełku. W ocenie prokuratora umowa ta została zawarta bez przeprowadzenia właściwej i rzetelnej analizy finansowej oraz ogólnych warunków możliwości realizacji inwestycji.

Cztery pozostałe zarzuty dotyczyły przekroczenia uprawnień m.in. w związku z pobieraniem pełnego wynagrodzenia za pracę w szpitalu i prowadzeniem w tym samym czasie zajęć dydaktycznych w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

Sąd Rejonowy w Olsztynie w 2020 r. uniewinnił Janusza Ch. od najpoważniejszego zarzutu. Wskazał, że materiał dowodowy nie dał wystarczających podstaw do przyjęcia, że oskarżony dopuścił się czynu zabronionego. Tym samym wyrokiem Sąd uznał jednak Janusza Ch. za winnego popełnienia pozostałych zarzucanych mu czynów.

Janusz Ch. został za to skazany na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania tej kary na okres dwóch lat tytułem próby. Sąd orzekł wobec oskarżonego także karę grzywny oraz obowiązek naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonego szpitala. Apelacje od tego wyroku wnieśli prokurator i obrońca.

Sąd Okręgowy w Olsztynie uniewinnił teraz oskarżonego od czterech pozostałych zarzucanych mu czynów – mówi sędzia Dąbrowski-Żegalski:

Sąd wskazał, że Janusz Ch. będąc dyrektorem szpitala miał nienormowany czas pracy. Czas poświęcony na prowadzenie zajęć w szkole policyjnej oskarżony odpracowywał w szpitalu w m.in. późnych popołudniowych godzinach, a także w weekendy.

Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wyrok, Poliklinika
Zapadł wyrok w sprawie pochówku szczątków Piotra Woźniaka-Staraka

Sąd Rejonowy w Giżycku uznał, że wuj Piotra Woźniaka-Staraka - Mirosław S. dokonał nielegalnego pochówku szczątków na prywatnej posesji. Jednocześnie sąd odstąpił od wymierzenia Mirosławowi S....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV