Bliższe spotkania – 30.01.2020
Nowe technologie w służbie osobom niepełnosprawnym oraz reklamacje – to tematy, na które z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiały Agnieszka Lipczyńska i Małgorzata Sadowska.
Niepełnosprawność ogranicza możliwości funkcjonowania na co dzień. Jednak wraz z rozwojem technologicznym pojawia się coraz więcej produktów, aplikacji czy programów, dzięki którym staje się ona mniej uciążliwa.
Co robić, żeby dwa światy – głuchych i słyszących – były coraz bliżej oraz jak komunikować się z osobami niesłyszącymi, jeśli nie znamy języka migowego, mówili Diana Kirakowska tłumaczka języka migowego, córka niesłyszących rodziców, Zbigniew Słysz osoba niesłysząca, wiceprezes Olsztyńskiego Stowarzyszenia Głuchych oraz Kamila Szmitko, tłumaczka języka migowego, która tłumaczyła wypowiedzi pana Zbigniewa.
O technologicznych ułatwieniach dla osób niepełnosprawnych mówił Paweł Harajda, współzałożyciel Stowarzyszenia Olsztyńskich Informatyków Olcamp, zajmującego się nowymi technologiami.
Jak nowe technologie wykorzystywane są w praktyce opowiadały Karina Gasperowicz i Krystyna Kowalczyk, neurologopedki w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.
O uświadamianiu społeczeństwa na temat barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych ruchowo, osób starszych czy rodziców z wózkami mówiła Zosia Staszewska, uczennica II LO w Olsztynie poruszająca się na wózku, która po raz drugi bierze udział w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”. Razem ze swoim zespołem prowadzi projekt społeczny „Zatrzymani”, koncentrujący się na pokonywaniu barier architektonicznych.
Jeżeli kupiony towar ma wadę lub usługa została źle wykonana konsument może złożyć reklamację. Polacy najczęściej reklamują wadliwą odzież i obuwie.
Jak reklamować wadliwy towar, wadliwą usługę oraz jak walczyć o swoje roszczenia radziła Jadwiga Urbańska, Miejski Rzecznik Konsumentów w Olsztynie.
r
Redakcja: K. Ośko za D. Kucharzewska