Bliższe Spotkania – 24.11.2022
Dzika zwierzyna na drogach, VI Kongres Przyszłości w Olsztynie oraz kampania „Odwołuję, nie blokuję ” to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiały Izabela Malewska i Małgorzata Sadowska-Bartoszewicz.
Czas jesieni to wzmożona obecność dzikiej zwierzyny w pasach drogowych i na samych drogach. Do tego dochodzi nadmierna prędkość i nie dostosowanie się do znaków drogowych kierujących pojazdami i o nieszczęście nietrudno. Co roku na polskich drogach dochodzi do tysięcy wypadków i kolizji z udziałem saren, jeleni, łosi, kun, lisów i innych dzikich zwierząt. Na Warmii i Mazurach takich zdarzeń odnotowuje się około półtora tysiąca rocznie. Tyle oficjalne statystyki policyjne, a jaka jest rzeczywistość? O tym mówił dr hab. Dariusz Zalewski z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
A jak się zachować, gdy już dojdzie do zdarzenia drogowego z udziałem dzikiej zwierzyny – radził sierżant sztabowy Michał Subiński z Wydziału Ruchu Drogowego w Komendzie Powiatowej Policji w Działdowie.
W Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie o przyszłości regionu rozmawiali naukowcy, biznesmeni, eksperci różnych branż, politycy i samorządowcy. Jak nasz region będzie wyglądał za 50 lat i jak nam się będzie żyło – sprawdzał Marek Lewiński.
Kolejki do lekarzy specjalistów rosną, a nieodwoływanie wizyt lekarskich to codzienność. Aby zmniejszyć skalę tego szkodliwego dla wielu pacjentów procederu, ruszyła ogólnopolska kampania „Odwołuję, nie blokuję”. Pewności, że taka akcja jest bardzo potrzebna, nie mają wątpliwości Tomasz Kardacz, lekarz z Olsztyna i Joanna Pawlak, alergolog i pulmonolog, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc.
Redakcja: M. Rutynowski za D. Kucharzewska