Bezprawne zwolnienia, odszkodowanie za mobbing i podniesienie progów dochodowych ws. pomocy społecznej. Słuchaj audycji My, Wy, Oni
Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego w audycji byli:
- Wojciech Kowalski – zarząd regionu warmińsko-mazurskiego NSZZ Solidarność,
- Jarosław Szunejko – przewodniczący rady wojewódzkiej warmińsko-mazurskiego OPZZ,
- Wiesław Łubiński – wiceprezes zarządu Business Centre Club.
Bezprawne zwolnienia.
Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która wejdzie w życie w listopadzie 2019 r. wprowadza przepis, że już sąd pierwszej instancji, jeśli uzna zwolnienie za bezprawne, skutecznie może nakazać dalsze zatrudnianie zwolnionego pracownika bez czekania na prawomocne orzeczenie. To może aż o połowę skrócić czas, w którym pokrzywdzonemu pracownikowi przywrócone zostanie zatrudnienie. Obecnie przepisy ochronne są fikcyjne, bo z powodu przewlekłości postępowań sądowych bezprawnie zwolnieni pracownicy nawet kilka lat pozostawali bez pracy.
Odszkodowanie za mobbing
7 września 2019 r. wchodzi w życie ważna i długo oczekiwana nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca rozszerzenia możliwości dochodzenia odszkodowania od pracodawcy przez pracownika, który doznał mobbingu. Nowe uprawnienie realnie wpłynie na większe możliwości pracownika w zakresie dochodzenia odszkodowania w przypadku zaistnienia zjawiska mobbingu.
Podniesienie progów dochodowych ws. pomocy społecznej
Wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski zwrócił się do minister rodziny, pracy i polityki Społecznej z wnioskiem o rozważenie możliwości podniesienia bądź waloryzacji progów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej i świadczeń rodzinnych.
Posłuchaj audycji My, Wy, Oni
Redakcja: A. Dybcio