Bez dowodu rejestracyjnego i bez OC w portfelu. Zmiany w prawie o ruchu drogowym
Kierowcy poruszający się pojazdami zarejestrowanymi w Polsce po terytorium kraju nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i dokumentu ubezpieczenia OC pojazdu – zakłada projekt ustawy, którym dzisiaj ma zająć się rząd.
Informacje te będą możliwe do sprawdzenia w systemie CEPiK przez organy, które są uprawnione do kontroli ruchu drogowego.Zwolnienie z tego obowiązku ma nastąpić po ogłoszeniu komunikatu ministra właściwego ds. informatyzacji. W komunikacie minister wskaże termin, od którego przepis będzie stosowany.Projekt przewiduje też elastyczne podejście do wdrożenia rozwiązań w ramach centralnej ewidencji kierowców (CEK) tzn. gromadzenia, przekazywania i udostępniania danych o zastawach rejestrowych na pojeździe oraz uruchomienia centralnej ewidencji posiadaczy kart parkingowych.Proponuje się, by po pół roku oszacowano skutki wejścia w życie zmian.System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (SI CEPiK) zawiera informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce i kierowcach z uprawnieniami do kierowania. Od 1 stycznia 2016 r. jest prowadzony przez ministra cyfryzacji. Jego utrzymaniem i modernizacją oraz udostępnianiem danych zajmuje się Centralny Ośrodek Informatyki (COI). Zasady prowadzenia CEPiK reguluje ustawa Prawo o Ruchu Drogowym.
System obejmuje dwie ewidencje: centralną ewidencję pojazdów (CEP) oraz centralną ewidencję kierowców (CEK).
W CEP gromadzone są dane o pojazdach zarejestrowanych w Polsce m.in. dane pojazdu (na przykład marka, model), dane techniczne (na przykład pojemność i moc silnika, liczba miejsc), dane o obecnym i poprzednich właścicielach pojazdu, czy informacje o ubezpieczeniu OC.
Z kolei w CEK gromadzone są dane o: osobach, które mają uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi, czy takich, którym cofnięto uprawnienia.
Dane do CEPiK przekazywane są przez wydziały komunikacji w starostwach powiatowych, które rejestrują pojazdy oraz wydają dokumenty prawa jazdy.
Z systemu CEPiK korzystają m.in. Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, straże miejskie i gminne, sądy, prokuratura, komornicy sądowi. Dane mogą również być udostępnione obywatelom, przedsiębiorcom lub innym instytucjom.
Autor: PAP
Redakcja: A. Podbielska