Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przeglądy techniczne na nowych zasadach. Kiedy można stracić dowód rejestracyjny?

Od początku listopada zmieniły się zasady technicznych przeglądów pojazdów. Rozporządzenie dotyczące sposobu przeprowadzania badań technicznych wprowadziło nową kwalifikację usterek.

Teraz usterki mogą być drobne, poważne lub niebezpieczne. Przy tych ostatnich diagnosta musi zatrzymać dowód rejestracyjny – wyjaśnia Bernard Chłosta z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Olsztynie.

00:00 / 00:00

W przypadku tych ostatnich diagności mają obowiązek zatrzymania dowodu rejestracyjnego. To usterki związane m.in. z układem hamulcowym – mówi diagnosta z Olsztyna Wiesław Harasim.

00:00 / 00:00

Teraz konieczne jest sprawdzanie amortyzatorów, a także systemu szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych eCall. Dodatkowo diagności kontrolują czy samochód nie emituje do atmosfery zbyt dużej ilości spalin. Dotyczy to nie tylko diesli, ale i aut z silnikami benzynowymi.

Przeglądu nie przejdzie też auto z małymi tablicami rejestracyjnymi, jeśli w samochodzie jest miejsce na tablice w standardowym rozmiarze.

Okazuje się, że badania, za pierwszym podejściem, nie przechodzi co piąte auto. Po negatywnym wyniku mamy 14 dni na naprawienie usterek i ponowne stawienie się w tej samej stacji diagnostycznej na kontrolę.

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w auto, samochód, dowód rejestracyjny, POJAZD, nowe przepisy, usterka, stacja diagnostyczna, przegląd techniczny
Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne kontrole w stacjach diagnostycznych

Kilkanaście w regionie, w tym trzy w Olsztynie. Stacje diagnostyczne z Warmii i Mazur przyłączyły się do tegorocznej kampanii Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo. Akcja ma...

Zamknij
RadioOlsztynTV