Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Bazą dla wszystkich języków europejskich jest łacina. I właśnie na niej bazuje język esperanto”

Fot. fotolia.pl

Esperanto – najbardziej rozpowszechniony na świecie międzynarodowy język pomocniczy. Stworzył go Polak Ludwik Zamenhof, który w 1887 roku opublikował podstawy języka w książce „Język międzynarodowy. Przedmowa i język kompletny”.

Zakłada się, że na świecie tym językiem uniwersalnym, łatwym do nauczenia posługuje się od kilkuset tysięcy do nawet dwóch milionów ludzi.

Adam Frenszkowski – Przewodniczący Warmińsko – Mazurskiego Stowarzyszenia Esperantystów był Gościem Krzysztofa Kaszubskiego.

K. Kaszubski: Język esperanto jest językiem, który nawiązuje do języków kultury śródziemnomorskiej. Słuchając języka esperanto mam odczucie, że to jest pomieszanie języka hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego. Dlaczego Zamenhof wybrał te języki, żeby zbudować jeden spójny język, który miał być językiem światowym?

A. Frenszkowski: Ponieważ Zamenhof uważał, że bazą dla wszystkich języków europejskich, z których wywodzi się słownictwo, jest łacina. Łacina to matka naszych języków europejskich.

K. Kaszubski: Te języki są mocno powiązane z łaciną?

A. Frenszkowski: Tak, romański, włoski, portugalski, hiszpański, francuski bezpośrednio wywodzą się z łaciny, natomiast języki germańskie, czyli niemiecki, angielski mają zasób słownictwa pochodzący z łaciny.

K. Kaszubski: Język polski również?

A. Frenszkowski: Tak, nawet czasami sobie nie wyobrażamy jak wiele słów w języku polskim pochodzi z łaciny. Nam się wydaje, że to są nasze rdzenne słowa. I dlatego za bazę Zamenhof zdecydował wybrać łacinę.

Przyjmuje się, że około 70% słownictwa w języku esperanto wywodzi się z tych szeroko rozumianych języków romańskich, około 20% z języków germańskich i 5-10%, to są języki słowiańskie i inne.

Posłuchaj rozmowy z Adamem Frenszkowskim

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska

Więcej w język
60 procent nastolatków w Unii Europejskiej uczy się co najmniej dwóch języków obcych. Zobacz jak jest w Polsce.

Prawie 60 procent nastolatków ze szkół ponadpodstawowych w Unii Europejskiej uczy się co najmniej dwóch języków obcych. Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że polscy uczniowie...

Zamknij
RadioOlsztynTV