Region
Barczewo chce żyć wolniej i lepiej
Radni Barczewa zdecydowali o przystąpieniu do Międzynarodowej Sieci Cittaslow, promującej ideę wygodnego, małomiasteczkowego życia bez pośpiechu. Sieć zrzesza 160 miejscowości z całego świata, w tym dziewięć z Polski. Uchwała podjęta przez Radę Miasta rozpoczęła procedurę uzyskania przez Barczewo certyfikatu sieci Cittaslow.
Przynależność do Cittaslow jest silnym bodźcem do promocji miasta w kraju i na całym świecie, dzięki ogólnie rozpoznawalnemu logo. Samorządy zrzeszone w sieci mogą korzystać z gotowych wzorców i patentów innych miast, dlatego burmistrz liczącego ponad 8 tys. mieszkańców Barczewa Lech Nitkowski powiedział, że po przystąpieniu do sieci spodziewa się wzrostu zainteresowania miastem ze strony turystów i przedsiębiorców.
mówi Lech Nitkowski:
Lokalne władze chcą wykorzystać turystycznie położenie Barczewa, które jest pierwszą miejscowością na trasie z Olsztyna w kierunku Wielkich Jezior Mazurskich. Z powodu 14 mostów nad rzekami promuje się ono jako „mała Wenecja Północy”.
Aby przystąpić do Cittaslow miasto musi wpłacić jednorazowo wpisowe w kwocie 600 euro, a potem w zależności od liczby mieszkańców płacić roczną składkę. W przypadku Barczewa to 1500 euro rocznie. I właśnie aspekt materialny spowodował to, że dwóch radnych wstrzymało się od głosu – powiedział Radiu Olsztyn jeden z nich – Andrzej Moszczyński z Klubu Porozumienie Samorządowe, który stwierdził też, że głównym atutem miast z grupy Cittaslow jest gastronomia, której Barczewo nie ma.
mówi Andrzej Moszczyński:
Międzynarodowe Stowarzyszenie Miast Cittaslow powstało pod koniec lat 90. we Włoszech dla krzewienia tzw. kultury dobrego życia. Obecnie zrzesza 160 miast z całego świata, mających poniżej 50 tys. mieszkańców.
Do polskiego stowarzyszenia Cittaslow należy osiem miast z Warmii i Mazur: Reszel, Bisztynek, Biskupiec, Lidzbark Warmiński, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Ryn i Lubawa. Starania o członkostwo rozpoczęły także Gołdap i Dobre Miasto.
Znakiem graficznym miast Cittaslow jest pomarańczowy ślimak.
(dg/as/pap)