Apetyt na współpracę Olsztyna z Chinami
O współpracy gospodarczej, naukowej i kulturowej w ramach nowego „Jedwabnego Szlaku” – prezydent Olsztyna rozmawiał w Chinach z przedstawicielami półmilionowego miasta Weifang w prowincji Shandong niedaleko Morza Żółtego.
W Olsztynie mogłoby powstać centrum logistyczne obsługujące eksport chińskich towarów do Europy oraz centrum sinologii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. O potencjalnych korzyściach współpracy Olsztyna z miastem Weifang prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz napisał na swoim blogu.
Oprócz możliwości utworzenia w Olsztynie dużego centrum logistycznego do obsługi eksportowej chińskich towarów, olsztyńska delegacja rozmawiała też o możliwościach eksportu do Chin polskiej zdrowej żywności oraz o gotowości do wspólnych prac badawczych w sferze gospodarki rolnej. Z władzami Uniwersytetu w Weifang oraz Uniwersytetu Weterynaryjnego, Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Technologii i Biznesu w Pekinie, przedstawiciele Olsztyna dyskutowali o możliwościach współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, zwłaszcza w dziedzinie nauk medycznych i przetwórstwa żywności.
Jak pisze na swoim blogu prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, szczególnie ciekawie zabrzmiała propozycja chińskich partnerów utworzenia na UWM Instytutu Konfucjusza, z centrum sinologii i nauką języka chińskiego.
Chińczycy są także zainteresowani wakacyjnymi warsztatami dla dzieci i młodzieży, które podczas wypoczynku w Olsztynie, mogłyby uczyć się języka angielskiego i żeglowania.
Szczegóły dotyczące efektów rozmów podczas wizyty w Chinach, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przedstawił na konferencji prasowej w ratuszu.
Nowe kontakty niezbędne do współpracy naukowej i gospodarczej – to najważniejsze efekty pobytu delegacji z Olsztyna w Chinach. W dwóch miastach państwa środka: Weifangu i Pekinie byli prezydent Piotr Grzymowicz i prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Mirosław Gornowicz. W Chinach spędzili tydzień. Chiny dysponują potężną nadwyżką kapitału inwestycyjnego – przekonuje prof. Gornowicz.
Przykładem tego może być zainteresowanie dotyczące inwestowania w odnawialne źródła energii – dodaje prezydent Piotr Grzymowicz.
Chińczycy namawiają też UWM do stworzenia Instytutu Konfucjusza, w którym można by było studiować sinologię. W Polsce istnieją cztery takie placówki: w Opolu, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu.
(wch/bsc/mlewin/as)