Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ambasador Ukrainy apeluje do rodaków o przyjmowanie numerów PESEL

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca apeluje do swych rodaków przebywających w Polsce o przyjmowanie numerów PESEL. Takie rozwiązanie gwarantuje ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, która weszła już w życie.

Andrij Deszczyca podkreślał, że uporządkuje sytuację ukraińskich uchodźców i ułatwi im załatwianie codziennych spraw związanych z pobytem w Polsce.

Obywatele Ukrainy, pracujący w Polsce jeszcze przed wojną, też otrzymywali PESEL-e, to pomagało im w pracy i w życiu w Polsce

– przypomniał dyplomata.

W myśl ustawy, uchodźcy z Ukrainy mogą również założyć Profil Zaufany. O nadanie numeru PESEL przybysze mogą wnioskować w dowolnym organie wykonawczym gminy. Rejestracja w urzędach ruszy w środę 16 marca.

Już dziś trwają testy systemu. Jak poinformował minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, pierwszą osobą, której nadano numer PESEL w nowej procedurze dla Ukraińców, została pani Oksana ze Starokonstantynowa. Pierwsze osoby uzyskują także dokumenty tożsamości w aplikacji mObywatel.

Utworzenie bazy mieszkaniowej i zorganizowanie systemu edukacji dla ukraińskich dzieci – to kolejne wyzwania związane z napływem uchodźców

Jak powiedział ambasador Ukrainy w Polsce, obie te kwestie są przedmiotem rozmów władz w Warszawie i w Kijowie. Kwestia zapewnienia mieszkań dotyczy między innymi tych osób, które znalazły dach nad głową u polskich rodzin – wyjaśnił Andrij Deszczyca.

Na przyszłość trzeba będzie wybudować odpowiednią bazę nie tylko noclegową, tylko mieszkaniową. Trzeba będzie też rozwiązać kwestię szkół. Część dzieci pójdzie może do szkół polskich, ale będą chcieli też kontynuować naukę w swoim języku i według ukraińskiego systemu nauczania. Zatem może będą tu potrzebne zmiany ustawowe w systemie edukacji

Dyplomata mówił również, że wśród uchodźców znaleźli się nauczyciele i dyrektorzy szkół, którzy deklarują chęć prowadzenia nauki on-line. Jak relacjonował, organizuje się społeczność ukraińska w Polsce, prowadząca szkoły sobotnie, a także zespoły szkół ukraińskich w Polsce.

Będziemy wypracowywać taki system, który po pierwsze pozwoliłby kontynuować edukację, po drugie – zdanie matury, i po trzecie dalszą edukację w ramach systemu ukraińskiego.

Ambasador Ukrainy w Polsce wyraził nadzieję, że te rozwiązania będą obowiązywać jedynie do końca tego roku szkolnego, a jego młodzi rodacy będą mogli powrócić do kraju po zwycięstwie w wojnie z Rosją. Zapewnił, że dzieci z Ukrainy, które chcą chodzić do szkół polskich, mogą to robić bez przeszkód i bez opłat. Podobne ułatwienia dotyczą osób, które chcą rozpocząć studia w Polsce.

Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko

Więcej w Ukraina, uchodźcy
Olsztyńskie szkoły przygotowane na uczniów z Ukrainy. Nauka rozpocznie się w poniedziałek

Olsztyńska szkoła podstawowa nr 2 zorganizowała spotkanie integracyjne dla uchodźców z Ukrainy i ich dzieci. Od poniedziałku ruszą specjalne klasy. W czasie spotkania w SP2 odbyły...

Zamknij
RadioOlsztynTV