Aktualności, Aplikacja mobilna, Po Pierwsze Gospodarka
Aleksander Reisch: Jesteśmy znużeni czekaniem na Unijny Pakiet Mobilności. Posłuchaj rozmowy gospodarczej
Kilka dni temu w Brukseli zawarto kompromis w sprawie Unijnego Pakietu Mobilności. Negocjacje trwały w Parlamencie Europejskim. Brali w nich udział przedstawiciele państw członkowskich.
Czy rozwiązania zawarte w porozumieniu mogą, chociaż częściowo, zadowolić stronę polską? Odpowiedzi na to pytanie Leszek Cimoch szukał w Rozmowie gospodarczej. Jego gościem był Aleksander Reisch – prezes Warmińsko-Mazurskiego Zrzeszenia Przewoźników Drogowych.
Gość Radia Olsztyn powiedział, że nie widzi możliwości, by składki kierowców z krajów o niższych kosztach pracy mogły być płacone w kraju o wyższych kosztach. Taką propozycję zgłosiła strona francuska, twierdząc, że ta zasada pozwoliłaby wyrównywać konkurencyjność z lokalnymi firmami z kraju przyjmującego przewoźnika. Aleksander Reisch podkreśla, że największa część przewozów międzynarodowych, którą świadczą polscy przewoźnicy dotyczy przewozów cross-trade. Są to przewozy ładunków pomiędzy dwoma krajami, przez przewoźnika (w tym wypadku firmę polską) nie mającego siedziby w żadnym z tych państw. Takim przykładem świadczenia usług, w tej formule, jest przewóz ładunków między Niemcami a Wielką Brytanią. Tutaj polscy przewoźnicy odgrywają dominującą rolę.
Posłuchaj Rozmowy gospodarczej
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za L.Cimoch
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Nowe zakłady i więcej miejsc pracy. Prywatni przedsiębiorcy inwestują w region
- Spotkanie parlamentarzystów z rolnikami. "Nie mamy instrumentów chroniących nasze rynki"
- Rok Edukacji Ekonomicznej. ”Trzeba oszczędzać, bo żyjemy w ciężkich czasach”
- Czesław Swaryczewski: szkolimy około 130 kierowców rocznie