Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Znana jest przyczyna śnięcia ryb w Jeziorze Łańskim


Przyczyną śnięcia ryb w Jeziorze Łańskim był deficyt tlenowy spowodowany występującymi wysokimi temperaturami, czyli tzw. przyducha letnia – wynika z badań WIOŚ w Olsztynie. W ostatnich dniach z akwenu zebrano ok. tony martwych ryb, głównie sielaw.

Pierwsze zgłoszenie o śniętych rybach w Jeziorze Łańskim w pobliżu Starej Kaletki pojawiło się przed tygodniem. Potwierdzili to pracownicy Zarządu Zlewni w Olsztynie. Powiadomili też Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska(WIOŚ), który pobrał próbki wody do zbadania.

Według Wód Polskich śnięcia dotyczą głównie sielawy – w sumie z powierzchni jeziora zebrano tonę, czyli ok. 12,5 tys. sztuk martwych ryb tego gatunku.

Przedstawiciele WIOŚ sprawdzili najpierw strefę przybrzeżną jeziora, a także dopływające do niego rzeki: Łynę i Marózkę. Woda w jeziorze we wszystkich punktach kontrolnych była bez zapachu, posiadała barwę zieloną. Nie stwierdzono tzw. miejsc punktowego zanieczyszczenia jeziora ani zanieczyszczeń któregoś z cieków wodnych.

Jak podała WIOŚ, badania laboratoryjne pobranych wówczas (tj. 29 sierpnia) próbek nie wskazują na zanieczyszczanie wody i nie odbiegają od wyników charakterystycznych dla tego typu zbiorników w analogicznych okresach roku. Natomiast analiza mikroskopowa wskazuje na liczny rozwój organizmów fitoplanktonowych z dominacją sinic rodzaju Limnothriz sp.

Miejsc punktowego zanieczyszczania jeziora nie stwierdzono także podczas kolejnych oględzin (4 września), podczas których ponownie potwierdzono obecność martwych sielaw. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ zmierzyło profil termiczno-tlenowy z najgłębszego miejsca jeziora i pobrało próbkę wody do ponownej analizy mikroskopowej i badań fizyko-chemicznych.

Jak poinformowała Ada Wasilewska z WIOŚ w Olsztynie, uzyskane wyniki wskazują, że na 7 m głębokości następuje znaczący spadek temperatury wody oraz spadek tlenu rozpuszczonego w wodzie do poziomu 0,4 mg/O2, co oznacza warunki beztlenowe.

Takie warunki beztlenowe utrzymują się do dna jeziora. Świadczy to, iż przyczyną śnięcia ryb o wysokich wymaganiach środowiskowych, z rodzaju siejowatych, był deficyt tlenowy spowodowany występującymi wysokimi temperaturami

– wyjaśniła.

Sielawa jest bardzo wrażliwa na niedobory tlenu. Występuje głównie w głębszych, chłodniejszych wodach i potrzebuje odpowiedniego poziomu tlenu do przeżycia. Wysokie temperatury i spadek zawartości tlenu w jeziorze mogą prowadzić do masowego śnięcia tego gatunku.

Rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku Joanna Szerenos-Pawilcz przekazała, że napowietrzanie jeziora przyniosło oczekiwane efekty. Jednocześnie zaznaczyła, że sytuacja jest wciąż monitorowana przez pracowników Zarządu Zlewni w Olsztynie, WIOŚ i użytkownika rybackiego.

Autor: PAP
Redakcja: K. Ośko

Więcej w Łańsk, śnięte ryby
Czy prokuratura zajmie się sprawą zanieczyszczenia zbiornika w Parku Zacisze?

Najpewniej to prokuratura zajmie się sprawą zanieczyszczenia zbiornika retencyjnego na Osiedlu Generałów w Olsztynie. Chodzi o tzw. Park Zacisze u zbiegu ulic Antonowicza i Bukowskiego. Problem...

Zamknij
RadioOlsztynTV