Polityka klimatyczna, obrona chrześcijan i lasów. Solidarna Polska o unijnych zagrożeniach
Trwa ofensywa legislacyjna Solidarnej Polski. O inicjatywach partii mówili w Olsztynie jej członkowie.
Suwerenność Polski jest naruszana przez niektóre przepisy unijne – stwierdził Piotr Cieplucha, nowy wiceminister sprawiedliwości i sekretarz generalny Solidarnej Polski, a także pełnomocnik tej partii w okręgu olsztyńskim. Wśród zagrożeń ze strony Unii Europejskiej wiceminister wymienił przepisy dotyczące polityki klimatycznej.
Rozwiązaniem jest wprowadzenie systemu ETS, czyli unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 na firmy, które zajmują się przewozem lotniczym. Może to diametralnie wpłynąć na stawkę biletów lotniczych i jedno z podstawowych praw człowieka, czyli prawo do przemieszczania się. Jako Solidarna Polska będziemy przeciwko temu protestować.
Wiceminister zaprzeczył, że Solidarna Polska jest ugrupowaniem antyunijnym.
Jesteśmy za tym, żeby wrócić do dobrych tradycji związanych z funkcjonowaniem Unii Europejskiej. Przy obecnych władzach Komisji Europejskiej mamy do czynienia z zamachem na szereg podstawowych wartości. Chce się decydować o tym w co mamy wierzyć, jak mamy się ubierać i, w jaki sposób podróżować.
Sprzeciw polityków wzbudziła propozycja przeniesienia leśnictwa z kompetencji krajowych do wspólnych Unii Europejskiej. Na takie zmiany muszą się zgodzić kraje członkowskie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział już, że jeśli będzie taka potrzeba, Polska zastosuje weto.
Solidarna Polska pilotuje projekt nowej ustawy dotyczącej Lasach Państwowych. Robert Nowacki dziękował leśnikom za pomoc w zbieraniu podpisów pod projektem ustawy.
Bardzo dziękuję za zaangażowanie wielu leśników, którzy w regionie warmińsko-mazurskim zebrali ponad 40 tysięcy podpisów. To była bardzo ciężka praca zebrać tyle przez tydzień. Świadczy to o zaangażowaniu i świadomości, że jest to bardzo dobra inicjatywa. Lasy Państwowe powinny pozostać w polskich rękach.
Ustawa w obronie chrześcijan to kolejny element ofensywy politycznej Solidarnej Polski. Genezę powstania obywatelskiego projektu, który jest teraz procedowany w Sejmie wyjaśnił szef młodzieżówki Solidarnej Polski w Olsztynie Bartosz d’Obyrn.
Na podstawie tych wartości zbudowaliśmy naszą państwowość i kulturę. To nasz podstawowy fundament. Niestety dzisiaj nie wszyscy zdają się to rozumieć. Niektórzy nie potrafią należycie oddać szacunku dziedzictwu naszych przodków i mają miejsce przykre incydenty mające na celu dyskryminację chrześcijan i wszystkich osób wierzących.
Solidarna Polska zbiera też podpisy pod projektem tzw. ustawy antyrobakowej. To reakcja na zalecenia ekologów sprzed czterech lat dotyczących zmniejszenia produkcji i spożycia mięsa. Mówił o tym lokalny działacz partii Adam Andrasz.
Tego typu rozwiązania są bardzo niekorzystne dla polskiego sektora mięsnego i polskiego rolnictwa, szczególnie w kontekście województwa warmińsko-mazurskiego, które w dużym stopniu opiera się na rolnictwie. Postulujemy o rzetelne, czytelne i klarowne oznaczanie wszystkich produktów, gdzie znajdują się tzw. dodatki pochodzenia „robaczanego”.
Temat spożycia produktów z dodatkami owadów pojawił się w ostatnich miesiącach w związku z raportem przygotowanym dla stowarzyszenia C40 Cities w 2019 roku. To stowarzyszenie burmistrzów stu miast, w tym Warszawy. W raporcie wśród rekomendacji, służących przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu znalazło się m.in. ograniczenie spożycia mięsa, nabiału, zakupu ubrań, aut czy podróży lotniczych.
Autor: J. Golon
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy