Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 200 muzyków na koncercie z okazji 20-lecia Polski w UE

Fot. M. Sadowska

Ponad 200 muzyków, chórzystów i czworo międzynarodowej sławy solistów wystąpiło na koncercie z okazji 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Olsztyńska hala Urania wypełniła się po brzegi, a ze sceny zabrzmiało monumentalne dzieło – IX Symfonia Ludwiga van Beethovena oraz Marsz Pretorianów z oratorium Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego, kompozytora urodzonego w Barczewie i patrona Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Artystów poprowadził maestro Piotr Sułkowski, którego do współpracy zaprosił jego następca na stanowisku dyrektora filharmonii w Olsztynie, Janusz Ciepliński.

Gościem honorowym wydarzenia był były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który docenił przebudowaną z unijnych środków Uranię.

Wystarczy wejść do tej wspaniałej sali, by widzieć, jak się Polska zmieniła. W Olsztynie to widać w wielu miejscach (…) My się też zmieniliśmy wewnętrznie – jesteśmy ludźmi Europy i świata

– powiedział Buzek.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, były marszałek regionu Jacek Protas, kandydat PO do Europarlamentu z Warmii, Mazur i Podlasia podkreślił, że ze środków unijnych powstało na Warmii i Mazurach wiele nowych obiektów.

Takich obiektów przebudowanych ze środków Unii Europejskiej jest bardzo wiele. To są symbole naszego uczestnictwa we wspólnocie

– dodał.

Podczas koncertu w Uranii goście usłyszeli filharmoników z Olsztyna, muzyków z Elbląga, pięć olsztyńskich chórów, jeden z Warszawy oraz solistki Katarzynę Dondalską i Małgorzatę Walewską, którym będą towarzyszyli Andrzej Lampert i Jarosław Kitala.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Fot. K. Kaszubski

Autor: M. Sadowska/ K. Kaszubski
Redakcja: A. Niebojewska

 

Więcej w muzyka, filharmonia
Wspólne dzieło więźniów i artystów z regionu. Drużyna Kanta trafiła do filharmonii

Służba więzienna i artyści z Warmii i Mazur upamiętnili wielkiego filozofa Immanuela Kanta. To już drugi projekt zrealizowany dzięki współpracy różnych środowisk. W 2023 - Roku...

Zamknij
RadioOlsztynTV