Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Minister edukacji w Olsztynie: będą zmiany w sposobie finansowania szkół innych niż samorządowe
Stacjonarna nauka w szkołach, przynajmniej do końca bieżącego roku – mówił podczas spotkania w Olsztynie minister edukacji Przemysław Czarnek.
Dziś (2 września) uczniowie zaczęli zajęcia w trybie stacjonarnym. Obawy przed kolejną falą zakażeń powodują jednak niepewność co do dalszego trybu nauki. Minister Przemysław Czarnek podczas wizyty w Olsztynie wyrażał opinię, że w najbliższych miesiącach przejście na naukę zdalną nie powinno nastąpić, bo czwarta fala zakażeń będzie wyglądała inaczej, niż poprzednie.
Myśmy decydowali o przejściu na naukę zdalną tylko dlatego, że wydolność systemu ochrony zdrowia dochodziła do ściany. Na szczęście charakterystyka czwartej fali w innych krajach jest taka, że choć liczba zakażeń rośnie, to poziom hospitalizacji jest zupełnie inny. To daje nam optymizm i przewidywania, że nauka stacjonarna będzie trwała do końca roku kalendarzowego. Co będzie w przyszłym? Nikt z nas nie wie.
Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki liczy na to, że w regionie nie pojawią się także inne restrykcje, bo sytuacja wydaje się być pod kontrolą.
Widzimy to po poziomie hospitalizacji, że jest on na szczęście na niskim poziome, jeśli chodzi o zajętość łóżek. Gdyby tak pozostało, to ani nauka zdalna, ani jakiś lockdown nam nie grozi
W ciągu ostatniej doby w województwie warmińsko-mazurskim koronawirusem zaraziło się 8 osób, w całej Polsce 390. Niska pozostaje natomiast liczba zajętych łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. Obecnie to 8 łóżek na 190 dostępnych.
Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział też zmiany w sposobie finansowania szkół prowadzonych przez organy inne niż samorządy. Jak twierdzi, obecny system jest zbyt skomplikowany.
Ta procedura polega na tym, że przekazujemy środki jednostkom samorządu terytorialnego, a te – uwzględniając koszty, które ponoszą w placówkach prowadzonych przez siebie – przekazują te pieniądze do innych szkół. Wydaje się, że ta łamigłówka, to dzielenie i porównywanie kosztów jest zbyt skomplikowane, można to uprościć.
Słowa te padły podczas wizyty ministra edukacji w olsztyńskiej katolickiej szkole podstawowej. Placówkę chwalił zarówno minister, jak i warmińsko-mazurski kurator oświaty.
Szkoły katolickie w województwie są równoprawnym podmiotem nauczania dzieci, realizują zadania związane z edukacją, kształceniem, a także wychowaniem
– podkreśla kurator Krzysztof Marek Nowacki.
Posłowie z regionu deklarują zaś poparcie dla ministerialnych zmian.
Zapoznajemy się z pomysłami, jakie Ministerstwo Edukacji chciałoby wprowadzać. A takie wizyty mają na celu dowiedzieć się, jak te zmiany mają wpływać na edukację.
– mówi poseł PiS Wojciech Kossakowski.
Oczywiście to w najbliższym czasie zapewne będzie musiało wejść w życie. My jak najbardziej jesteśmy za programem, który proponuje minister Czarnek
– dodaje poseł PiS Iwona Arent.
Wizycie ministra w Olsztynie towarzyszył protest licealistów. Pojawili się przed jedną z placówek, w których był Przemysław Czarnek. Rozdawali ulotki, w których napisali m.in. że protestują przeciwko upolitycznianiu szkoły oraz „seksizmowi i homofobicznemu podejściu ministra edukacji”. Podkreślali, że domagają się równego traktowania wszystkich.
W tym momencie w Polsce nie ma równych praw. Ze względu na różną orientację seksualną, ze względu na różne wyznania, inną płeć czy inną rasę ludzie są traktowani w inny sposób
– mówi jedna z protestujących.
Sam minister uważa protest za nieuzasadniony.
Nie wiem, w jakim zakresie mieli być poszkodowani i nie wiem, przez co. Radziłbym, żeby skupić się na nadrabianiu zaległości, które powstały w wyniku nauki zdalnej, aniżeli na tego rodzaju happeningach
– komentował Przemysław Czarnek.
Jerzy Szmit, szef struktur Prawa i Sprawiedliwości w okręgu olsztyńskim twierdzi zaś, że to nie młodzi ludzie pisali swoje postulaty.
Dzisiaj jest taki czas, że w Polsce jest dużo protestów. Sytuacja jest sztucznie podgrzewana, a po słownictwie, po zwrotach, które tutaj są użyte – podejrzewam, że w tym wieku tak się nie pisze
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy