Koronawirus, Aktualności, Aplikacja mobilna
W Polsce 27 procent zatrudnionych może pracować zdalnie
W Polsce 27 procent zatrudnionych ma możliwość pracy zdalnej, a w krajach OECD 40 procent – podaje Polski Instytut Ekonomiczny. Wskazuje, że różnica między Polską a innymi krajami OECD wynika ze struktury naszej gospodarki opartej na sektorze przemysłowym.
Jak wskazał starszy analityk z zespołu gospodarki cyfrowej PIE Jacek Grzeszak, zgodnie z danymi GUS z 21 października 2020 roku, w trakcie pandemii w formie zdalnej swoją pracę wykonywało blisko 25 procent pracujących osób w Polsce, z tego spora część – tych przez jakiś czas.
Powołując się na dane na koniec I kwartału poinformował, że pracę zdalną wykonywało 11 proc. pracowników, a na koniec II kwartału – 10,2 procent zatrudnionych. Dodał, że około 10 procent pracowników wykonywało wszystkie obowiązki w domu, a blisko 15 procent albo pracowało w modelu hybrydowymm albo w formie zdalnej, ale tylko przez krótki czas.
Szacunki OECD wskazują, że około 40 procent miejsc pracy jest możliwych do wykonywania w formie zdalnej. Według niego rozdźwięk między sytuacją pracowników w Polsce i w innych krajach OECD wynika ze struktury polskiej gospodarki, mocno opierającej się na sektorze przemysłowym (około 40 procent zatrudnionych), który wyklucza możliwość przeniesienia pracy do domów pracowników.
W ocenie eksperta, biorąc pod uwagę fakt, że praca zdalna może obejmować z racji wykonywanych zadań około 20-25 procent siły roboczej, należy wziąć też pod uwagę preferencje pracowników.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank gospodarczy, którego historia sięga 1928 roku. Instytut zajmuje się dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju i za granicą.
Redakcja: Ł.Węglewski za PAP