Żołnierze z Warmii i Mazur walczą z niewidzialnym przeciwnikiem
8557 żołnierzy i pracowników wojska będzie zaangażowanych w niedzielę w walkę z koronawirusem – podał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 1940 żołnierzy będzie wspierać Straż Graniczną, a 2862 – pomagać policji – zaznaczył szef MON.
Wojsko współpracuje z innymi służbami mundurowymi i z Ministerstwem Zdrowia w działaniach mających powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa; pomaga osobom starszym i objętym kwarantanną. Utrzymuje w gotowości 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej. Od 1 kwietnia 400 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej wspólnie z policją patroluje miejsca publiczne – przede wszystkim parki, lasy miejskie oraz skwery.
W działaniach biorą udział również m.in. żołnierze z jednostek operacyjnych, które stacjonują na Warmii i Mazurach i są podporządkowane pod 16 Dywizję Zmechanizowaną oraz terytorialsi służący w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.
Oddawanie krwi
Żołnierze z garnizonu Olsztyn, w tym również z 16 Dywizji Zmechanizowanej oraz 9 batalionu dowodzenia włączyli się w ogólnopolską akcję zbiórki krwi, odpowiadając tym samym na apel Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Akcję przeprowadziło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Zebrana krew zostanie wysłana do szpitali, które poprosiły o pomoc w związku z wyjątkową sytuacją spowodowaną pandemią korona wirusa.
Uszczelnianie granic
Żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wspierają działania Straży Granicznej na obszarze województwa podlaskiego na granicy z Litwą i Białorusią.
Natomiast żołnierze z 15 batalionu saperów zostali skierowani do działania na polsko-litewskiej granicy. Ich zadaniem było zbudowanie blokad, które uniemożliwią jej nielegalne przekraczanie.
Szycie maseczek
Żołnierze 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz 11 Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie szyją maseczki, które przekazują m.in. do Szpitala Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim.
Pobieranie wymazów na obecność COVID-19
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej włączają się w akcję pobierania wymazów na wniosek wojewódzkich lub powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Działania te to jeden z głównych obszarów prowadzonej przez WOT od blisko dwóch tygodni operacji „Odporna Wiosna”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na społeczności lokalnych.Pierwszą brygadą, która rozpoczęła wsparcie służb sanitarnych w tym obszarze była 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej.
Jej żołnierze przeszli szkolenie w olsztyńskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Na chwilę obecną brygada posiada trzydzieści dwuosobowych zespołów przydzielonych do poszczególnych powiatów. Każdy z takich zespołów pobiera średnio 20 wymazów dziennie. Działania są prowadzone w systemie stacjonarnym (na terenie placówek medycznych lub doraźnie zorganizowanych miasteczek polowych) lub mobilnie (w miejscu przebywania osób poddanych kwarantannie).
Wsparcie szpitali i kombatantów
Przez całą dobę żołnierzy WOT można spotkać można przed Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym przy ulicy Królewieckiej. Przeszkoleni żołnierze stoją przed wejściami do szpitala i mierzą temperaturę osobom, które tam wchodzą. Podobne wsparcie otrzyma Szpital Miejski przy ulicy Żeromskiego. Żołnierze zaopatrzeni są w środki podstawowej ochrony osobistej i posiłki.
Oprócz tego terytorialsi włączyli się w pomoc kombatantom oraz osobom starszym i w kwarantannie. Współpracują z samorządem, instytucjami miejskimi oraz organizacjami społecznymi, np. Caritas.
Redakcja: Ł.Węglewski za materiały prasowe 16 DZ i 4 W-M BOT