Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Miłość w rodzinie nigdy nie zginie” – rozpoczęły się Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny

Fot. pixabay

W Olsztynie zainaugurowano 19. Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny. To miesiąc wydarzeń – ale też poważnych dyskusji o kondycji warmińsko-mazurskich rodzin.

19. Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny potrwają miesiąc. – To będzie około tysiąca bardzo różnych wydarzeń w całym regionie – i festyny, i msze święte, i wydarzenia sportowe, czy wreszcie konkursy – plastyczny i grafiki komputerowej oraz literacki – zapowiada Andrzej Taborski, przewodniczący Rady ds. Rodzin Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Rozstrzygnięcie tych konkursów nastąpi w październiku, a mogą w nich brać udział i dzieci, i dorośli.

Hasło tegorocznych dni rodziny to „Miłość w rodzinie nigdy nie zginie”.  – Rodzina to miejsce, w którym w sposób naturalny rodzi się miłość. Nam zależy na tym, żeby ukazywać ją nie tylko w tym wymiarze emocjonalnym, ale przede wszystkim jako odpowiedzialność za drugiego człowieka – podkreśla ks. Michał Tunkiewicz, wiceprezes Rady do spraw Rodzin.

Władze województwa mówią zaś o konieczności wspierania rodzin na Warmii i Mazurach. Urząd Marszałkowski, który organizuje Dni Rodziny, szykuje też specjalne formy wsparcia dla rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zamierza wydać kilkaset milionów złotych z funduszy unijnych na pomoc kilkunastu tysiącom rodzin na Warmii i Mazurach. – To będzie kompleksowa pomoc. Do tej pory pracowaliśmy z jednostką – jeśli np. ojciec rodziny pił, zajmowaliśmy się tylko tym problemem. Teraz wsparciem terapeutycznym obejmiemy w takim przypadku całą rodzinę – i pijącego ojca, i jego żonę oraz dzieci – zapowiada wicemarszałek województwa Wioletta Śląska-Zyśk.

Wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski przypomina także o rządowym programie Rodzina 500+. Jego zdaniem może on przyczynić się nie tylko do poprawy sytuacji materialnej, ale i do zmniejszenia liczby rozwodów. – Jeśli te pieniądze będą wspólnie wydawane na potrzeby rodziny, to przyczynią się i do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa, i do wzmocnienia więzi w rodzinie. Być może też częściowo zmniejszą emigrację zarobkową – uważa Sławomir Sadowski. Emigracja zarobkowa jest zaś wymieniana jako jeden z czynników prowadzących do rozpadu małżeństw. A statystyki pokazują, że województwo warmińsko-mazurskie jest w niechlubnej czołówce pod tym względem – na każdy tysiąc zawieranych małżeństw przypada 400 rozwodów.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

(A.Piedziewicz/A.Podbielska)

Więcej w rodzina, 19. Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny
W rodzinie siła

W czasie ostatniej audycji postanowiliśmy porozmawiać o tym, jaką rolę w naszym życiu pełni rodzina. W tym celu zaprosiliśmy do naszego studia panią psycholog Kamilę Kaliszewską-Siwek....

Zamknij
RadioOlsztynTV