Piotr Grzymowicz wyraził zgodę na przeszczep swoich organów
„Olsztyn wyraża zgodę” – to lokalna akcja ogólnopolskiej kampanii ministerstwa zdrowia na rzecz transplantologii.
W olsztyńskim Szpitalu Wojewódzkim odbyła się konferencja dotycząca tej akcji. Wzięli w niej udział lekarze oraz pacjenci, którym przeszczepiono nerki.
Dziś mija 50 lat od pierwszej udanej transplantacji nerki, wykonanej przez Zespół Akademii Medycznej w Warszawie. Z tej okazji 26 stycznia jest Ogólnopolskim Dniem Transplantacji. A przez 50 lat w Polsce przeszczepiono nerkę u 27 tysięcy osób. Jak mówią pacjenci, przeszczep to początek nowego życia.
W Olsztynie od lipca 2010 roku działa Ośrodek Przeszczepiania Nerek, który do tej pory przeszczepił 137 nerek. W zeszłym roku dokonał 23 takich operacji, w których dawcami byli zmarli. Do końca tego roku w całym kraju będzie prowadzona kampania „Zgoda na życie”. Chodzi o zachęcanie Polaków do tego, by deklarowali, że po śmierci, ich organy będą mogły być wykorzystywane do przeszczepów.
Władze Olsztyna, jako jedno z kilkunastu miast w kraju, zdecydowały się rozdawać mieszkańcom oświadczenia woli, które można wypełnić i schować do portfela. Nie mają one mocy prawnej, ale dają informację rodzinie, jaka jest nasza wola i promują ideę dawców organów.
W ubiegłym roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu lekarze pobrali do przeszczepu 17 organów: 12 nerek, 2 serca, 1 wątrobę i 2 płuca. Trafiły one do chorych w całym kraju. Często bywa tak, że narządy pobrane od jednego dawcy ratują życie nawet kilku osobom – podkreśla lekarz Katarzyna Chylińska – Wachnianyn, koordynator ds. Transplantacji w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu.
W zeszłym roku elbląscy lekarze tylko w jednym przypadku odstąpili od pobrania narządów z powodów medycznych, ale też w dwóch przypadkach z powodu sprzeciwu rodziny zmarłego. Zawsze, nawet wtedy gdy dawca przed śmiercią deklarował chęć oddania organów, o zgodę proszona jest rodzina.
Istotna jest świadomość nas wszystkich jak ważna jest to decyzja – podkreśla doktor Katarzyna Chylińska – Wachnianyn.
Decyzję o tym, aby w przyszłości ofiarować komuś drugie życie, możemy podjąć w każdej chwili. Na stronie www.poltransplant.pl dostępne jest specjalne „Oświadczenie Woli”, w którym można zadeklarować zgodę na pobranie po swojej śmierci tkanek i narządów do przeszczepiania.
Posłuchaj informacji nt. transplantacji w felietonie dźwiękowym pt. Nie zabieraj narządów do nieba, przygotowanym przez Izę Malewską:
(wchr/stan/as/so)