Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Diagnoza: Transplantacje. Od śmierci do życia

Fot. M. Rutynowski

Przeszczepienie narządów w niektórych sytuacjach jest jedyną metodą leczenia ratującą zdrowie i życie pacjenta.

Według danych organizacji Poltransplant w 2022 r. przeszczepiono 1 402 narządy, to o 155 więcej niż w roku wcześniejszym. Jednak przed pandemią liczba ta była jeszcze wyższa. W 2019 roku przeszczepiono 1 473 narządy pozyskane od zmarłych dawców. Rekordowy był 2012 rok, gdy liczba transplantacji wyniosła 1 546.

Jeśli chodzi o region, to szpital wojewódzki w Olsztynie jest jedynym ośrodkiem z oddziałem transplantologicznym. Lekarze przeszczepiają rogówki i nerki od zmarłych dawców. Pobierają też inne narządy, które mogą uratować pacjentów. Od początku roku udało się pobrać m.in. 18 wątrób, 9 serc, 4 płuca i 2 trzustki.

Gośćmi audycji Diagnoza byli Marta Leszczyńska – regionalny koordynator ds. transplantacji oraz lek. Norbert Kwella – nefrolog-transplantolog, kierownik Regionalnego Ośrodka Kwalifikacji do Przeszczepienia w szpitalu wojewódzkim w Olsztynie.

Posłuchaj audycji Agnieszki Lipczyńskiej

00:00 / 00:00

Audycja Diagnoza w Radiu Olsztyn w środy o godzinie 22.05.

Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w transplantacja
Szpital w Elblągu nagrodzony za zasługi i osiągnięcia dla medycyny transplantacyjnej

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu znalazł się grupie 21 placówek docenionych przez Ministerstwo Zdrowia za zasługi i osiągnięcia dla medycyny transplantacyjnej. Wiąże się to dofinansowaniem z...

Zamknij
RadioOlsztynTV