75. rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego
Dziennikarze i samorządowcy upamiętnili 75. rocznicę śmierci Seweryna Pieniężnego – dziennikarza, redaktora i wydawcę Gazety Olsztyńskiej, a także działacza społecznego i oświatowego na Warmii.
Złożyli kwiaty pod pomnikiem przy Olsztyńskich Zakładach Graficznych, a potem spotkali się przy grobie patrona dziennikarzy z Warmii i Mazur na cmentarzu przy ulicy Poprzecznej w Olsztynie. W uroczystościach uczestniczył m.in. burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo, który zwrócił uwagę, że coraz mniej osób zna zasługi Seweryna Pieniężnego. Podkreślał też, że miejsce bohaterów zajmują antybohaterowie.
4 lutego 1945 roku Seweryn Pieniężny został rozstrzelany przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Hohenbruch, które obecnie leży w granicach Obwodu Kaliningradzkiego. W Olsztynie pogrzeb Seweryna Pieniężnego odbył się dopiero po ekshumacji w 1946 roku.
Wśród osób, które spotkały się przy grobie Seweryna Pieniężnego był między innymi porucznik Kazimierz Olejnik ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
To nie jedyny powód dla którego porucznik Kazimierz Olejnik przyjechał na cmentarz, gdzie leży Seweryn Pieniężny.
Seweryn Pieniężny junior, był przed II wojną światową wydawcą i redaktorem Gazety Olsztyńskiej. Wydawał również polskie podręczniki szkolne, ulotki i odezwy oraz książki o tematyce religijnej i świeckiej. Wydał między innymi „Pieśni mazurskie” Michała Kajki, niektóre prace księdza Walentego Barczewskiego oraz „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza. (lew/bsc)