Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie zapłonęły znicze dla patriotów. Kogo upamiętniono w tym roku?

Fot. W. Chromy

„Znicz dla Patrioty” to coroczna akcja upamiętniająca polskich bohaterów. Od kilku lat kultywuje ją Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Olsztynie.

W tym roku, z racji przypadającej setnej rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech, oddajemy hołd i upamiętniamy działaczy ruchu polskiego na Warmii i Mazurach. Są to Jan Baczewski, Maria Zientara-Malewska, Seweryn Pieniężny, Ryszard Knosała

– podkreślił Radosław Nojman z Ruchu Prezydenta Kaczyńskiego.

W sposób szczególny oddajemy cześć tym, którzy na Warmii i Mazurach pracowali na rzecz polskości w najtrudniejszych czasach – dodał Jerzy Szmit.

Przed II wojną światową przyznanie się do polskości było wyrazem najwyższej odwagi. Dzięki tym ludziom mamy prawo funkcjonować jako polskie państwo i polski naród. Osoby te powinny być stale obecne w naszej pamięci i w naszych sercach, bo bardzo wiele im zawdzięczamy.

00:00 / 00:00

Od 2015 roku w dniu zadusznym upamiętniamy polskich bohaterów – mówi Radosław Nojman z Ruchu Prezydenta Kaczyńskiego.

Upamiętniamy bohaterów walki o wolność i bohaterów ruchu polskiego na Warmii, Mazurach i Powiślu.

00:00 / 00:00

Co roku akcja „Znicz dla patrioty” ma temat przewodni związany z ważnymi rocznicami.

w 2020 roku upamiętnialiśmy głównie żołnierzy- uczestników wojny z Rosja sowiecką, w ubiegłym roku wspominaliśmy działaczy Solidarności represjonowanych w Stanie Wojennym. W tym roku w związku ze stuleciem Związku Polaków w Niemczech upamiętniamy działaczy, którzy na tych terenach współtworzyli go i działali, a potem z reguły spotykały ich za to dotkliwe represje.

00:00 / 00:00

Członkowie Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego zapalili znicze na grobach Jana Baczewskiego, Marii Zientary-Malewskiej, Seweryna Pieniężnego i Ryszarda Knosały, którzy są pochowani na cmentarzu komunalnym przy ulicy Poprzecznej.

Ryszard Knosała z uczniami przed budynkiem szkoły w Chaberkowie

Seweryn Pieniężny

Maria Zientara-Malewska z zespołem Legenda. Zdjęcie ze zbiorów Tomasza Śrutkowskiego

Autor: W. Chromy
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Jerzy Szmit, Seweryn Pieniężny, Maria Zientara-Malewska, Radosław Nojman, Znicz dla Patrioty, Związek Polaków w Niemczech, Jan Baczewski, Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego
Olsztyn upamiętni Jana Baczewskiego

W Olsztynie zostanie upamiętniony jeden z założycieli Związku Polaków w Niemczech i działacz plebiscytowy Jan Baczewski. Na budynku Domu Polskiego u zbiegu ulic Lanca i Partyzantów...

Zamknij
RadioOlsztynTV