Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uczczono 83. rocznicę śmierci Seweryna Pieniężnego. „Musimy pamiętać o tym bohaterze”

Fot. Ł. Sadlak

W Olsztynie uczczono 83. rocznicę śmierci Seweryna Pieniężnego. Przed grobem wydawcy, dziennikarza i społecznika walczącego o polskość Warmii i Mazur pojawiły się kwiaty i znicze.

Na cmentarzu przy ulicy Poprzecznej spotkali się przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, mediów i samorządowcy. Organizatorem obchodów był warmińsko-mazurski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Wiceprezes organizacji Mateusz Kossakowski przypomniał, że Seweryn Pieniężny jest jej patronem.

Staramy się kultywować pamięć o Sewerynie Pieniężnym, bo jest zasłużony dla kultury i całego regionu. Zasłużył się dla całego regionu. Co roku 24 lutego jesteśmy na grobie Pieniężnych.

00:00 / 00:00

Fot. Ł. Sadlak

Znicze zapalili przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, mediów i samorządowcy.

Doktor Krzysztof Kierski z olsztyńskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej podkreślił, że Seweryn Pieniężny jest postacią niezwykle ważną dla regionu.

Postać bardzo istotna dla regionu Warmii i Mazur. Jeden z tych, który stracił życie w jednym z niemieckich obozów koncentracyjnych, stąd też jesteśmy winni mu pamięć i my jako Instytut Pamięci Narodowej, ale też inne organizacje, stowarzyszenia, organy administracji rządowej i samorządowej. Musimy pamiętać o tym bohaterze, który zasłużył się szczególnie dla Olsztyna. Był redaktorem i wydawcą Gazety Olsztyńskiej, działał też na niwie społeczno-kulturalnej.

00:00 / 00:00

Fot. Ł. Sadlak

Obecność przy grobie wielkiego społecznika jest jednocześnie naszym protestem przeciwko rosyjskiej agresji w Ukrainie – podkreślał burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo.

Czcząc pamięć Seweryna Pieniężnego wyrażamy protest przeciwko działaniom agresji jednego państwa na drugie i występującym przeciwko poszanowaniu podstawowych praw człowieka i narodów.

00:00 / 00:00

Fot. Ł. Sadlak

Seweryn Pieniężny w 1920 roku angażował się w kampanię przed plebiscytem, który miał zadecydować o przynależności państwowej Warmii i Mazur. Wzywał do głosowania za Polską. Mimo że plebiscyt wygrały Niemcy, aż do wybuchu II wojny światowej nie ustawał w szerzeniu na tych terenach polskiej kultury. 24 lutego 1940 roku w przededniu swych 50. urodzin został rozstrzelany w obozie koncentracyjnym w Hohenbruch koło Królewca.

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w IPN, Niemcy, obóz koncentracyjny, plebiscyt, dziennikarz, grób, Seweryn Pieniężny, Gazeta Olsztyńska, wydawca
Historia obozu Soldau w książce Radosława Wiśniewskiego. „Był utajonym ośrodkiem zagłady”

"Wielofunkcyjny niemiecki obóz Soldau" - to drugie wydanie monografii doktora Radosława Wiśniewskiego, która opowiada o obozie koncentracyjnym w Działdowie. Książkę promowano w Instytucie Północnym imienia Wojciecha...

Zamknij
RadioOlsztynTV