Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
Logowanie
 

Uczczono 83. rocznicę śmierci Seweryna Pieniężnego. „Musimy pamiętać o tym bohaterze”

opis

Fot. Ł. Sadlak

W Olsztynie uczczono 83. rocznicę śmierci Seweryna Pieniężnego. Przed grobem wydawcy, dziennikarza i społecznika walczącego o polskość Warmii i Mazur pojawiły się kwiaty i znicze.

Na cmentarzu przy ulicy Poprzecznej spotkali się przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, mediów i samorządowcy. Organizatorem obchodów był warmińsko-mazurski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Wiceprezes organizacji Mateusz Kossakowski przypomniał, że Seweryn Pieniężny jest jej patronem.

Staramy się kultywować pamięć o Sewerynie Pieniężnym, bo jest zasłużony dla kultury i całego regionu. Zasłużył się dla całego regionu. Co roku 24 lutego jesteśmy na grobie Pieniężnych.

00:00 / 00:00
opis

Fot. Ł. Sadlak

Znicze zapalili przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, mediów i samorządowcy.

Doktor Krzysztof Kierski z olsztyńskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej podkreślił, że Seweryn Pieniężny jest postacią niezwykle ważną dla regionu.

Postać bardzo istotna dla regionu Warmii i Mazur. Jeden z tych, który stracił życie w jednym z niemieckich obozów koncentracyjnych, stąd też jesteśmy winni mu pamięć i my jako Instytut Pamięci Narodowej, ale też inne organizacje, stowarzyszenia, organy administracji rządowej i samorządowej. Musimy pamiętać o tym bohaterze, który zasłużył się szczególnie dla Olsztyna. Był redaktorem i wydawcą Gazety Olsztyńskiej, działał też na niwie społeczno-kulturalnej.

00:00 / 00:00
opis

Fot. Ł. Sadlak

Obecność przy grobie wielkiego społecznika jest jednocześnie naszym protestem przeciwko rosyjskiej agresji w Ukrainie – podkreślał burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo.

Czcząc pamięć Seweryna Pieniężnego wyrażamy protest przeciwko działaniom agresji jednego państwa na drugie i występującym przeciwko poszanowaniu podstawowych praw człowieka i narodów.

00:00 / 00:00
opis

Fot. Ł. Sadlak

Seweryn Pieniężny w 1920 roku angażował się w kampanię przed plebiscytem, który miał zadecydować o przynależności państwowej Warmii i Mazur. Wzywał do głosowania za Polską. Mimo że plebiscyt wygrały Niemcy, aż do wybuchu II wojny światowej nie ustawał w szerzeniu na tych terenach polskiej kultury. 24 lutego 1940 roku w przededniu swych 50. urodzin został rozstrzelany w obozie koncentracyjnym w Hohenbruch koło Królewca.

opis

Fot. Ł. Sadlak

opis

Fot. Ł. Sadlak

opis

Fot. Ł. Sadlak

opis

Fot. Ł. Sadlak

opis

Fot. Ł. Sadlak

opis

Fot. Ł. Sadlak

opis

Fot. Ł. Sadlak

opis

Fot. Ł. Sadlak

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w IPN, Niemcy, obóz koncentracyjny, plebiscyt, dziennikarz, grób, Seweryn Pieniężny, Gazeta Olsztyńska, wydawca
opis
Historia obozu Soldau w książce Radosława Wiśniewskiego. „Był utajonym ośrodkiem zagłady”

"Wielofunkcyjny niemiecki obóz Soldau" - to drugie wydanie monografii doktora Radosława Wiśniewskiego, która opowiada o obozie koncentracyjnym w Działdowie. Książkę promowano w Instytucie Północnym imienia Wojciecha...

Zamknij
opis
RadioOlsztynTV