5 powiatów z WiM w projekcie: Na granicy terroryzmu
W Olsztynie zainaugurowano cykl szkoleń z reagowania w sytuacjach kryzysowych.
Na Warmii i Mazurach odbędą się one w pięciu powiatach przygranicznych: braniewskim, bartoszyckim, kętrzyńskim, węgorzewski i gołdapskim. Chodzi o to, aby służby i instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców przećwiczyły procedury związane z takimi zdarzeniami jak ataki terrorystyczne, wypadki komunikacyjne, czy zalania.
Zdaniem komisarza Sylwestra Smoleńskiego z Komendy Głównej Policji służby są przeszkolone do wielu sytuacji kryzysowych, ale – jak podkreślił – są to zdarzenia nieprzewidywalne i nie można się do nich wcześniej przygotować.
Pierwszy zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie inspektor Adam Kołodziejski, jest przekonany, że doświadczenie zdobyte na szkoleniach pomoże odpowiednio zareagować podczas nagłych zdarzeń, co pozwoli zminimalizować ich skutki.
Takie szkolenia są potrzebne, bo podnoszą efektywność współpracy służb – powiedział Radiu Olsztyn komendant powiatowy policji w Węgorzewie młodszy inspektor Kazimierz Surowiec. Jako przykład dobrej i skutecznej współpracy wielu służb podał akcję poszukiwania kobiety, która zgubiła się kilka dni temu zbierając grzyby w lesie pod rosyjską granicą. Policjantów wsparli w poszukiwaniach funkcjonariusze straży granicznej i wojsko.
Projekt Na granicy terroryzmu – szkolenia z zakresu reagowania w sytuacjach kryzysowych realizowany będzie w 87 gminach i powiatach przygranicznych Polski Wschodniej. Szkolenia organizują Komenda Główna Policji i Związek Powiatów Polskich i są częścią Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Dwudniowe spotkania ze specjalistami rozpoczną się w przyszłym tygodniu i będą się odbywały kolejno w poszczególnych powiatach i gminach. (ami/bsc)