„13 grudnia 1981 zapadł w pamięć przywołując najgorsze wspomnienia”. W Olsztynie spotkali się działacze antykomunistycznego podziemia
13 grudnia to data, o której nie można zapomnieć. Dziś obchodzimy 37 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyły się uroczystości upamiętniające te wydarzenia. Spotkały się osoby, które były represjonowane, internowane i więzione z powodu swoich działań w Solidarności.
– Wprowadzenie stanu wojennego było traumatycznym zdarzeniem – tak wspominają to członkowie Rady Kombatantów Warmii i Mazur. Jak przyznaje przewodnicząca Rady Wiesława Bujnowska, 13 grudnia 1981 roku był dniem, który zapadł w pamięć przywołując najgorsze wspomnienia.
Na spotkaniu nie zabrakło także młodzieży. Rozstrzygnięto konkurs „Świadkowie Przeszłości”. Uczniowie przygotowywali prezentacje i filmy na podstawie rozmów, jakie przeprowadzili z działaczami antykomunistycznego podziemia. Kinga Pełka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lidzbarku Warmińskim przygotowywała prezentację na podstawie losów Jana Iwanowskiego.
Uroczystości z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbywają też po południu. W Olsztynie o 16.50 rozpoczęło się spotkanie zorganizowane przez warmińsko-mazurską „Solidarność”.
Spotkanie z tej okazji odbyło się na placu Solidarności w Olsztynie, zaś część oficjalna – przy Pomniku Wolności Ojczyzny. Delegacje złożyły kwiaty, były okolicznościowe przemówienia. Później przeszli do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie. Tam o 18 odbyła się msza święta, a następnie – w domu parafialnym – tradycyjne spotkanie opłatkowe.
Relacji ze spotkania można posłuchać w Najlepszej Porze Dnia.
Posłuchaj relacji Katarzyny Piaseckiej
Autor: A.Skrago/K. Piasecka
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio