Środowiska patriotyczne w rocznicę agresji ZSRR na Polskę. „Jest to tragiczna data”
W Olsztynie upamiętniono 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. 17 września 1939 roku, na mocy paktu Ribbentrop – Mołotow, III Rzesza Niemiecka i Związek Sowiecki podzieliły między sobą Polskę i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej.
Zaczęły się masowe deportacje Polaków na Syberię i do Kazachstanu. Te tragiczne wydarzenia i bohaterów tamtych czasów upamiętniają dzisiaj w Olsztynie środowiska patriotyczne.
Będziemy wspominać tych wszystkich, którzy oddali swoje życie w obronie naszej ojczyzny, a przede wszystkim tych wszystkich, którzy musieli 17 września 85 lat temu stawić czoła przeważającym siłom Armii Czerwonej, a później NKWD. Bronić kresów naszej ojczyzny, następnie oddali swe życie za polskość w Katyniu, Miednoje, Charkowie. Wspominamy również tych, którzy byli wywożeni na Sybir
– zapowiadał Radosław Nojman z Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego razem z Fundacją im. Piotra Poleskiego i innymi środowiskami patriotycznymi organizuje w Olsztynie mszę świętą w intencji obrońców naszej ojczyzny w czasie wojny obronnej 85 lat temu i po niej krótkie spotkanie przy upamiętnieniu Armii Krajowej stojącym przy skwerze gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”. Jest to tragiczna data, a niestety w naszej świadomości mniej znana niż 1 września. Stąd ta nasza coroczna inicjatywa
– mówił.
Uroczystości odbyły się wieczorem na skwerze gen. Fieldorfa „Nila”. Rozpoczęła je msza św. o godz. 18.00 w kościele bł. Stefana Wyszyńskiego (przy ul. Wilczyńskiego).
Decyzją Sejmu 17 września jest Dniem Sybiraka.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Kantor
Redakcja: M. Rutynowski