Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

10 czy 12 lutego? Kłopotliwa rocznica zdobycia Elbląga przez Armię Czerwoną

Panorama Elbląga

76 lat temu, 10 lutego 1945 roku, po trzech tygodniach ciężkich walk Elbląg został zdobyty i przeszedł w ręce Armii Czerwonej – taka jest wciąż obowiązująca wersja, narzucona przez radziecką propagandę.

Badacze historii przypominają, że tak naprawdę to poddanie się Festung Elbing nastąpiło dwa dni później, czyli 12 lutego. Ale w oficjalnym dokumencie Stalin ogłosił zdobycie Elbląga 10 lutego. Dlatego w roku 1965, wskutek ujednolicenia historii w ZSRR i krajach mu podległych tę datę zaczęto obchodzić jako rocznicę zdobycia Elbląga – wyjaśnia elbląski historyk dr Tomasz Gliniecki.

Wydaje się, że dziś to tylko ciekawostka, bo żadna z rocznic nie jest obchodzona. Przypomnijmy, walki o Elbląg trwały od 23 stycznia i doprowadziły do zniszczenia w 98 procentach Starego Miasta i w 70 procentach śródmieścia. Nikt nie jest w stanie podać liczby zabitych żołnierzy i cywilów.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, zdobycie, rocznica
Stroje z epoki, broń i bojowe okrzyki. W Elblągu odbyła się rekonstrukcja wielkiej wojny północnej

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu ruszyło pełną parą. Kilka dni po otwarciu miłośnicy historii  odtworzyli epizod z czasów wielkiej wojny północnej. Rekonstruktorzy z Garnizonu Gdańsk przypomnieli działania...

Zamknij
RadioOlsztynTV