Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Żywność, ubrania, tymczasowe mieszkania – tak pomagają mieszkańcy regionu

Fot. J. Sulecki

W Elblągu w siedzibie banku żywności można przekazywać dary, które otrzymają przyjezdni z pogrążonej wojną Ukrainie. W Gronowie Elbląskim gmina przygotowuje miejsca noclegowe dla uchodźców.

Prezes elbląskiego oddziału Teresa Bocheńska wyjaśnia, co jest najpotrzebniejsze w tej chwili.

Myśmy nasz magazyn udostępnili od razu, jak tylko rozpoczęła się akcja pomocy. Wiedzieliśmy, że będą do nas przybywać uchodźcy z Ukrainy. Przez cały czas mamy zapotrzebowanie na żywność oraz środki czystości i higieny. Tak naprawdę wszystko jest potrzebne, ale głównie te rzeczy.

Dary można przynosić od poniedziałku do piątku od godziny 8 do godziny 19. Szczegółowe informacje znajduję się na stronie internetowej elbląskiego banku żywności.

Fot. J. Sulecki

Gronowo Elbląskie

Adaptacja nieużywanych budynków na miejsca mieszkalne oraz bezinteresowna pomoc w przynoszeniu najpotrzebniejszych darów. Jak tłumaczy wójt Gronowa Elbląskiego Marcin Ślęzak, mieszkańcy z dużą chęcią pomagają Ukrainie i uciekającym z niej uchodźcom.

Odzew społeczeństwa jest wspaniały. Ludzie oddają rzeczy wartościowe i wspaniałe. Dzielą się chociażby żywnością, wodą, lekarstwami. Darczyńcy kupują nowe produkty, dlatego mamy już zgromadzone konkretne ilości zapasów.

Osoby chcące zakupić kolejne produkty, powinny skontaktować się z Urzędem Gminy w Gronowie Elbląskim w celu uzyskania dokładnych informacji, co i w jakich ilościach jest potrzebne. Szczegóły na stronie internetowej gminy.

Braniewo

Stały kontakt z wojewódzkim sztabem pomocowym oraz koordynacja działań lokalnych samorządów. To zadania, przed którymi stoją starostwa powiatowe, w obliczu narastającego kryzysu migracyjnego. Sytuację, jaka ma miejsce w powiecie braniewskim, przedstawia jego wicestarosta Mirosław Kudliński.

Powiat braniewski skupił się na koordynacji zadań. Zamierzamy współdziałać z przedstawicielami kół mniejszości narodowej. Myślę, że tą drogą będziemy mieli większą wiedzę. Na terenie powiatu braniewskiego tą mniejszością są mieszkańcy pochodzenia ukraińskiego.

Mieszkający w Polsce Ukraińcy mają bezpośredni kontakt z rodakami pozostającymi i uciekającymi ze swojego kraju. Dzięki wymianie informacji, możliwe jest przygotowanie takiej pomocy, jaka faktycznie jest potrzebna.

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Autor: J. Sulecki
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, żywność, pączki, wojna, Bank Żywności, dary, Ukraina
Słowo „wojna” nie istnieje w rosyjskich mediach

- Słowo "wojna" w mediach rosyjskich jest zakazane - powiedział Radiu Olsztyn Tadeusz Baryła z Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. W ten sposób skomentował...

Zamknij
RadioOlsztynTV