Żywność, ubrania, tymczasowe mieszkania – tak pomagają mieszkańcy regionu
W Elblągu w siedzibie banku żywności można przekazywać dary, które otrzymają przyjezdni z pogrążonej wojną Ukrainie. W Gronowie Elbląskim gmina przygotowuje miejsca noclegowe dla uchodźców.
Prezes elbląskiego oddziału Teresa Bocheńska wyjaśnia, co jest najpotrzebniejsze w tej chwili.
Myśmy nasz magazyn udostępnili od razu, jak tylko rozpoczęła się akcja pomocy. Wiedzieliśmy, że będą do nas przybywać uchodźcy z Ukrainy. Przez cały czas mamy zapotrzebowanie na żywność oraz środki czystości i higieny. Tak naprawdę wszystko jest potrzebne, ale głównie te rzeczy.
Dary można przynosić od poniedziałku do piątku od godziny 8 do godziny 19. Szczegółowe informacje znajduję się na stronie internetowej elbląskiego banku żywności.
Gronowo Elbląskie
Adaptacja nieużywanych budynków na miejsca mieszkalne oraz bezinteresowna pomoc w przynoszeniu najpotrzebniejszych darów. Jak tłumaczy wójt Gronowa Elbląskiego Marcin Ślęzak, mieszkańcy z dużą chęcią pomagają Ukrainie i uciekającym z niej uchodźcom.
Odzew społeczeństwa jest wspaniały. Ludzie oddają rzeczy wartościowe i wspaniałe. Dzielą się chociażby żywnością, wodą, lekarstwami. Darczyńcy kupują nowe produkty, dlatego mamy już zgromadzone konkretne ilości zapasów.
Osoby chcące zakupić kolejne produkty, powinny skontaktować się z Urzędem Gminy w Gronowie Elbląskim w celu uzyskania dokładnych informacji, co i w jakich ilościach jest potrzebne. Szczegóły na stronie internetowej gminy.
Braniewo
Stały kontakt z wojewódzkim sztabem pomocowym oraz koordynacja działań lokalnych samorządów. To zadania, przed którymi stoją starostwa powiatowe, w obliczu narastającego kryzysu migracyjnego. Sytuację, jaka ma miejsce w powiecie braniewskim, przedstawia jego wicestarosta Mirosław Kudliński.
Powiat braniewski skupił się na koordynacji zadań. Zamierzamy współdziałać z przedstawicielami kół mniejszości narodowej. Myślę, że tą drogą będziemy mieli większą wiedzę. Na terenie powiatu braniewskiego tą mniejszością są mieszkańcy pochodzenia ukraińskiego.
Mieszkający w Polsce Ukraińcy mają bezpośredni kontakt z rodakami pozostającymi i uciekającymi ze swojego kraju. Dzięki wymianie informacji, możliwe jest przygotowanie takiej pomocy, jaka faktycznie jest potrzebna.
Autor: J. Sulecki
Redakcja: M. Rutynowski