Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w miastach WiM
W miastach Warmii i Mazur – podobnie jak w wielu miastach Polski – obchodzono Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Olsztyn
Olsztyńskie środowiska prawicowe uczciły narodowy dzień pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Ugrupowania: Młodzież Wszechpolska i ONR Brygada Warmińsko-Mazurska zorganizowały wspólny marsz. Pochód przeszedł od olsztyńskiego ratusza do Placu Solidarności.
Jeden z organizatorów manifestacji – Andrzej Jaźwin z ONR Brygady Warmińsko-Mazurskiej i uczestnicy marszu tłumaczą, że mało osób pamięta bohaterskie czyny Żołnierzy Wyklętych.
W marszu wzięło udział około 250 osób.
Bartoszyce
W Bartoszyckim Domu Kultury odbyła się projekcja filmu Niezłomni – nakręconego przez Nieformalną Grupę Rekonstrukcyjną Wrzos. Po filmie chętni mogli uczestniczyć w koncercie Żołnierze Wyklęci na zawsze w naszej pamięci.
Później miejskie uroczystości przeniosły się do kościoła św. Brunona, gdzie odbyła się projekcja filmu Cichociemni. Następnie uczestnicy udali się pod krzyż poświęcony AK, gdzie zapalili znicze pamięci Żołnierzom Wyklętym. Obchody w Bartoszycach zwieńczyła Msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.
Elbląg
Elbląg oddał hołd Żołnierzom Wyklętym. Kombatanci Armii Krajowej, przedstawiciele lokalnych władz i młodzież szkolna uczcili w Elblągu Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych, odbył się Apel Poległych. W obchodach wzięła udział kilkudziesięcioosobowa grupa kibiców Olimpii Elbląg.
Klon
W mazurskiej wsi Klon koło Rozóg w powiecie szczycieńskim po raz pierwszy uroczyście obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W czasie mszy świętej w kościele Znalezienia Krzyża Pańskiego postacie pomordowanych i zamęczony w katowniach UB bohaterów przypomnieli uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr. 2 w Ostrołęce.
Współorganizator uroczystości ksiądz doktor Krzysztof Salamon proboszcz parafii w Klonie zwraca uwagę na to, że Polacy chcą znać swoją prawdziwą historię i nie boją się już głośno o niej mówić.
Po mszy na grobie powstańca styczniowego Jakuba Pałaszewskiego pochowanego w Klonie złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnie uroczystości przeniosły się do Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach gdzie odbyła się część artystyczna przygotowane przez młodzież. W czasie uroczystości radny Mieczysław Dzierlatka inicjator zorganizowania obchodów w gminie podkreślał, że w Rozogach oddział dowodzony przez majora Zygmunta Szendzielorza „Łupaszkę” w 1946 roku rozbroił posterunek milicji, a następnie posuwając się w głąb Mazur przeszedł przez wieś Klon.
Wójt Gminy Rozogi Zbigniew Kudrzyck współorganizator uroczystości dodał, że tuż po wojnie w gminie leżącej pograniczu Mazur i Kurpi szukało schronienia wielu byłych żołnierzy AK, którzy nie zrezygnowali z dalszej walki o wolność ojczyzny.
Orzysz
Pod pomnikiem roku 1920 odczytano Apel Poległych i złożono kwiaty.
(msier/kpias/ażył/mzbroż/kkasz/łw)