Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Znane są wstępne wyniki badań wody w Działdowie. Analiza nie wykazała obecności bakterii z grupy coli

Mieszkańcy Działdowa i  sześciu pobliskich wsi  od wtorku nie mogą korzystać z bieżącej wody, gdy  okazało się że jest skażona bakteriami kałowymi. Tymczasem wstępne rezultaty 13 prób wody pobranych do badań  nie wykazały obecności bakterii coli.

Burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński powiedział Radiu Olsztyn, że rezultaty analiz wody są obiecujące. Dziś, podczas testów miktobiologicznych, nie stwierdzono obecności bakterii grupy coli. W czwartek znane będą wyniki badań na obecność paciorkowca, a w piątek ostateczne wyniki.

00:00 / 00:00

Do tego czasu obowiązuje zakaz picia wody z miejskiego wodociągu i wykorzystywania jej do celów gospodarczych. Burmistrz Grzegorz Mrowiński przypomina, że w mieście i okolicznych wsiach stoją cysterny z wodą pitną. Rozdawana jest także woda butelkowana.

00:00 / 00:00

Miasto zamówiło 10 tysięcy butelek wody.  Cysterny stanęły w 10 newralgicznych  punktach i  można  z nich korzystać  od 6 rano do 23 wieczorem. Natomiast woda butelkowana jest wydawana  we wszystkich jednostkach organizacyjnych samorządu: w szkołach, bibliotece, domu kultury, w budynku straży miejskiej i ratuszu. Uruchomiono też samochody służb miejskich, które dowożą wodę do osób, które ze względu na wiek lub stan zdrowia nie mogą jej odebrać.  Wcześniej trzeba jednak zgłosić to  w magistracie.

Nie określono jeszcze przyczyny zanieczyszczenia wodociągu. Wstępnie przypuszcza się, że bakterie  mogły dostać się  do wody z pól w Księżym Dworze przy głównej studni pomiarowej miejskiego wodociągu. W ostatnim czasie wylewana była tam gnojowica.

 

 

Autor: K. Grabowska/WChromy
Redakcja: A. Dybcio/BSChromy

Więcej w woda, zanieczyszczenie, bakterie coli, baktrie
Kilka mitów na temat zdrowego jedzenia

Dobra dieta zmienia styl życia na zdrowszy - zapewniają eksperci. Musimy jednak pamiętać, że każdy organizm ma indywidualne potrzeby. Oto kilka rad, jak ulepszyć nasze codzienne...

Zamknij
RadioOlsztynTV