Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmniejsza się rotacja pracowników oraz obawa przed utratą zatrudnienia. Takie dane opublikował Instytut Badawczy Randstad

Luzowanie obostrzeń i otwarcie gospodarki korzystnie wpłynęło na nastroje na rynku pracy – wynika z najnowszej edycji badania Monitor Rynku Pracy realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad.

Pracownicy czują się niemal tak pewnie, jak przed pandemią i coraz rzadziej obawiają się zwolnień – podkreślił rzecznik Randstad Mateusz Żydek.

Wyjaśnił, że w drugim kwartale tego roku 29 procent respondentów oceniało ryzyko utraty pracy na duże lub średnie – w tym 9 procent na duże. To spadek o 7 punktów procentowych w porównaniu do poprzedniej edycji badania i najmniej od drugiego kwartału 2019 roku. Najczęściej utraty pracy bardzo obawiają się osoby zatrudnione w administracji publicznej – jest tak w aż w 16 procentach. Najpewniejsi swojej sytuacji są z kolei pracownicy sektorów opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, usług finansowych i ubezpieczeń oraz edukacji – w tych branżach ryzyko utraty pracy oceniane jest jako małe lub żadne.

Do poziomów sprzed pandemii wróciły również wskaźniki szansy na znalezienie nowej pracy. Na pytanie o to, czy w najbliższym półroczu znaleźliby jakąkolwiek pracę, pozytywnie odpowiedziało 87 procent ankietowanych. To jeden z najwyższych wyników od 2010 roku.

Z badania wynika też, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 20 procent pracowników zmieniło pracodawcę i tyle samo stanowisko u swojego pracodawcy – poinformował Mateusz Żydek. Główne powody, dla których respondenci zmieniali miejsce zatrudnienia w ostatnim czasie to wyższe zarobki i korzystniejsza forma zatrudnienia u nowego pracodawcy.

Badanie pokazuje też, że w czasie pandemii Covid-19 nie zmieniła się sytuacja pracowników w kwestii korzystania z urlopów. Nadal mają dużo zaległych, a w trakcie wypoczynku odbierają służbowe maile i telefony.

Badanie przeprowadzono w dniach 2- 4 czerwca tego roku na próbie 1002 respondentów.

 

Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, zatrudnienie
Obcokrajowcy pracowali nielegalnie, a pracodawcy dostali mandaty

Branża gastronomiczna, budowlana, usługowa, przetwórcza i produkcyjna - w tych dziedzinach gospodarki najczęściej w regionie ujawniane są przypadki nielegalnego zatrudniania cudzoziemców. Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży...

Zamknij
RadioOlsztynTV