Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obcokrajowcy pracowali nielegalnie, a pracodawcy dostali mandaty

Fot. W-M OSG

Branża gastronomiczna, budowlana, usługowa, przetwórcza i produkcyjna – w tych dziedzinach gospodarki najczęściej w regionie ujawniane są przypadki nielegalnego zatrudniania cudzoziemców.

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w minionym półroczu 100 razy kontrolowali legalność zatrudnienia obcokrajowców. Sprawdzono 1 400 osób. Okazało się, że 116 powierzono pracę nielegalnie. W większości byli to obywatele Ukrainy, ale także Białorusi, Gruzji, Bangladeszu, Indii, Uzbekistanu, Nepalu, czy Indonezji. Pracodawcy zatrudniali obcokrajowców bez odpowiedniego zezwolenia, na warunkach innych niż wskazane w zezwoleniu lub bez zawarcia umów w formie pisemnej. Cudzoziemcy pracowali nielegalnie na terenie powiatów olsztyńskiego, kętrzyńskiego, mrągowskiego, ełckiego, ostródzkiego, działdowskiego, iławskiego i szczycieńskiego.

Funkcjonariusze Straży Granicznej skierowali do sądów 29 wniosków o ukaranie pracodawców. Ponadto nałożyli 65 grzywien w drodze mandatu karnego na kwotę 20 500 zł. Sądy wymierzyły kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę ponad 114 tys. zł.

Posłuchaj relacji Joanny Golon

00:00 / 00:00

Autor: J. Golon
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, straż graniczna, zatrudnienie, obcokrajowcy
Pracowali bez legalnego pobytu

Właściciel jednej z firm gastronomicznych w powiecie kętrzyńskim zatrudniał obcokrajowców, którzy nielegalnie przebywali w Polsce. To wynik kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w Barcianach. Okazało...

Zamknij
RadioOlsztynTV