Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zapomniane zwyczaje wielkanocne

Wielkanoc kończy okres Wielkiego Postu. To długo wyczekiwany czas rodzinnego ciepła i miłości. Święta Wielkanocne obfitują w tradycje oraz zwyczaje ludowe.

Niestety część z nich niestety zanikła, tak jak chodzenie po wykup do rodziców chrzestnych. Stanisław Bałdyga urodził się na Kurpiach. Dziś mieszka na Mazurach, ale pamięta tez zwyczaj z rodzinnego domu.

Po śniadaniu szedłem za rękę z mamą do chrzestnego po tzw. wykup do chrzestnego. Było to zwykle 10 jajek, pół blachy placka, kawałek wędzonki czy boczki. Jeśli chrześniaków było mniej to zdarzało się, że dostawało się „piątaka”

– opowiada.

Dziś to już zapomniany zwyczaj. – Dziś jest zajączek – dodaje Anna Bałdyga, żona Stanisława.

Wiele zwyczajów nadal jest kultywowanych. Niedziela Palmowa, droga krzyżowa w Wielki Piątek, tradycyjna wielkanocna święconka, msza rezurekcyjna, śniadanie wielkanocne czy wreszcie śmigus-dyngus to powszechnie znane wielkanocne obyczaje.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Autor: A. Minkiewicz-Zaremba
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w Wielkanoc, śmigus-dyngus
Jajko symbolem Świąt Wielkanocnych

Jajko oznacza tryumf życia nad śmiercią i początek odrodzenia, a więc jest ściśle związany ze zmartwychwstaniem Jezusa. Jajka kolorowe, zdobione woskiem lub z wydrapywanymi wzorkami, które...

Zamknij
RadioOlsztynTV