Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zakończył się konkurs „Jawor – u źródeł kultury” w Tokarni. Jak poradziły sobie zespoły z Warmii i Mazur?

W Tokarni koło Kielc zakończył się festiwal kultury ludowej „Jawor – u źródeł kultury”. Nagroda specjalna jury konkursu w kategorii kapela folklorystyczna trafiła do Warnijskiej Kapeli. Z nagrodą w kategorii najlepszy solista-instrumentalista wyjechał natomiast elblążanin Piotr Krupski.

Podkielecka Tokarnia po raz kolejny gościła najlepszych świętokrzyskich artystów folklorystycznych. Po raz pierwszy w historii, w konkursie udział wzięli artyści spoza województwa świętokrzyskiego. Reprezentantami Warmii i Mazur była Warnijska Kapela z Olsztyna, zespół Sterławiacy z Rynu oraz cymbalista Piotr Krupski z Elbląga. Artyści ci są finalistami regionalnego konkursu „Jawor-u źródeł kultury”, który odbył się 1 sierpnia w Węgorzewie.

Jury konkursu także po raz pierwszy przyznało nagrody specjalne festiwalu. Dwie z nich trafiły do reprezentantów z Warmii i Mazur. Nagroda w wysokości 2000 złotych dla najlepszego solisty – instrumentalisty trafiła do rąk cymbalisty Piotra Krupskiego. Nagrodę tej samej wysokości w kategorii kapela folklorystyczna przyznano Warnijskiej Kapeli.

Celem konkursu „Jawor – u źródeł kultury” jest promocja kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców regionalnych, którzy przyczyniają się do wzbogacania dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje. Od 10 lat konkurs organizuje Radio Kielce, w tym roku i i my postanowiliśmy wziąć udział w święcie kultury ludowej.

Regionalny konkurs „Jawor – u źródeł kultury” jest realizowany w ramach projektu Etno Radio, dofinansowanego z środków Narodowego Centrum Kultury.

Piotr Krupski

Jest wnukiem słynnego cymbalisty wileńskiego Józefa Krupskiego. Dziadek zaczął uczyć go grać na cymbałach wileńskich, gdy miał kilka lat. Jednakże z powodu znacznej odległości pomiędzy Kętrzynem a Elblągiem, nauka nie mogła być systematyczna. W latach studenckich Piotr Krupski muzykował na różnych instrumentach, głównie klawiszowych.

Kilkanaście lat po śmierci dziadka, Piotr powtórnie zainteresował się muzykowaniem  na cymbałach wileńskich. Niestety instrument dziadka nie zachował się, wobec tego w 2012 roku Krupski zamówił u lutnika replikę cymbałów na podstawie zdjęcia, a także stworzył stronę poświęconą dziadkowi i jego ludowemu repertuarowi instrumentalnemu.

Piotr Krupski jest samoukiem, na cymbałach gra repertuar dziadka i innych dawnych ludowych cymbalistów wileńskich, osiadłych po 1945 na Warmii i Mazurach.

Sterławiacy

Zespół istnieje od 2004 roku. Nazwa “Sterławiacy” wywodzi się od nazwy miejscowości, z której pierwotnie pochodziło większość członków zespołu. Są wśród nich rolnicy, rzemieślnicy, krawcowe, ubezpieczyciele, emerytowani nauczyciele, gospodynie domowe oraz pracownicy samorządowi. W przeciągu ostatnich lat zmieniał się skład osobowy, ale nie zmieniła się tradycja. Łączy nas jedno – mówią Sterławiacy – wszyscy kochamy śpiew i taniec. Obecnie zespół liczy 17 osób i od 2007 roku pracuje pod kierunkiem choreograf Krystyny Rekosz.

Repertuar “Sterławiaków” jest bogaty i różnorodny. Bazują głównie na folklorze Warmii i Mazur, choć czasami sięgają też do innych regionów. Występy zespołu przybierają formę suit lub widowisk, nierzadko wykorzystując oryginalne rekwizyty. Do najciekawszych programów należy zaliczyć m.in.: „Wieczór w Mazurskiej Izbie”, „Suitę żniwną”, „Suitę Mazurską”, „Biesiadę Wileńską” oraz widowisko „Przy ognisku”.

Zespół często koncertuje, biorąc udział w festiwalach, konkursach, przeglądach i innych imprezach kulturalnych. Odnosi przy tym sukcesy.

Warnijsko Kapela

Założycielem i kierownikiem artystycznym „Warnijsko Kapeli” jest Wojciech Deliga, który gra w niej na akordeonie. Członków zespołu łączy pasja, fascynacja muzyką ludową i bogatą kulturą warmińską. W repertuarze grupy oprócz utworów charakterystycznych dla różnych regionów Polski, znaleźć można pieśni i przyśpiewki śpiewane w języku dawnych Warmiaków. W skład zespołu wchodzą tancerze – wokaliści oraz muzycy grający na instrumentach takich jak skrzypce, klarnet, flet, akordeon, kontrabas. Zespół powstał w Olsztynie w 2017 roku.

Posłuchaj relacji Anny Minkiewicz-Zaremby z Tokarni

00:00 / 00:00

 

Konkurs „Jawor – u źródeł kultury” był realizowany w ramach projektu Etno Radio, dofinansowanego z środków Narodowego Centrum Kultury.

Redakcja: A.Chmielewska/A. Dybcio
Fotografie: Konkurs „Jawor – u źródeł kultury” w Tokarni koło Kielc (30 sierpnia 2020 r.). Fot. Łukasz Sadlak/Agnieszka Chmielewska

Więcej w konkurs, folklor, video, kielce, Jawor – u źródeł kultury
Działał do wojny, teraz odzyskał nowe życie. „Ten zegar to historia Pasłęka”

Zabytkowy zegar znajdujący się na wieży kościoła św. Bartłomieja w Pasłęku został wyremontowany i zrekonstruowany. Jego mechanizm jeszcze przez kilka dni można zobaczyć w kościelnych wnętrzach....

Zamknij
RadioOlsztynTV