Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zabytkowa stadnina doczekała się nowego właściciela

Kadyny, fot. Sławomir Ostrowski

Za 4,6 mln zł olsztyński oddział Agencji Nieruchomości Rolnych sprzedał – po 14 latach prób – zabytkowe budynki stadniny koni w Kadynach oraz 150 hektarów ziemi.

Jak poinformował rzecznik prasowy agencji, Zdzisław Szymocha, nieruchomość kupiła osoba fizyczna. Nie chciał jednak ujawnić jej personaliów, ani przybliżyć planów wobec nabytku.

Stadnina koni w Kadynach nad Zalewem Wiślanym jest legendarnym miejscem dla miłośników koni. Już przed wojną działała tu znana i ceniona stadnina, w której hodowano m.in. popularne w Prusach Wschodnich konie trakeńskie. Po wojnie w Kadynach także działała stadnina, która należała do państwa. Trzymano w niej wówczas ponad 100 koni.

Pomysł na sprzedanie majątku narodził się już w 1998 roku. Pierwszy przetarg zorganizowano rok później. Przez kilka kolejnych lat Agencja nie mogła jednak znaleźć nabywcy. Teren stadniny w Kadynach i leżące tam budynki, m.in. kilku stajni, ujeżdżalni, magazynów i warsztatów, są wpisane do rejestru zabytków. Dlatego też ewentualne plany inwestycyjne nabywca będzie musiał uzgadniać ze służbami konserwatorskimi.

Na przełomie XIX i XX wieku Kadyny na swą letnią rezydencję obrał cesarz niemiecki Wilhelm II. Z jego polecenia wieś przebudowano. Wybudowano tam szkołę oraz utworzono manufakturę, która produkowała ceramikę. W latach 1937-1944 w Kadynach rezydował wnuk Wilhelma II – Ludwik Ferdynand.

Kadyny. Budynki stajni. Fot. Łukasz Węglewski

Kadyny. Brama wjazdowa na teren folwarku. Fot. Łukasz Węglewski

Kadyny. Figura nad wejściem do stajni. Fot. Łukasz Węglewski

Kadyny. Fot. Łukasz Węglewski

(gol/łw)

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV