Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Za miesiąc maturzyści zakończą naukę. Kiedy egzaminy dojrzałości?

Fot. P. Świniarski

26 kwietnia, tegoroczni maturzyści zakończą rok szkolny. Uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia odbiorą w tym dniu świadectwa ukończenia szkoły. Półtora tygodnia później – 7 maja – rozpoczną się egzaminy maturalne.

Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 7 do 24 maja. Terminy egzaminów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Egzaminy ustne trwać będą od 11 do 16 maja i od 20 do 25 maja.

Wśród tegorocznych maturzystów będzie pierwszy rocznik absolwentów 5-letnich techników, którzy uczyli się zgodnie z nową podstawą programową i będą zdawać egzamin w nowej formule. Maturę w nowej formule po raz pierwszy zdawali w ubiegłym roku. Wówczas przystąpił do nich pierwszy rocznik absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego.

W tym roku, po raz ostatni, egzamin maturalny będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie oparty na podstawie programowej. Zmiany wprowadzono w związku z pandemią COVID-19.

Obowiązkowe egzaminy pisemne

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowy egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

Obowiązkowy egzamin pisemny rozszerzony

Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą zdawać maksymalnie pięć egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy te zdawane są na poziomie rozszerzonym.

Od 2022 roku absolwenci 4-letniego technikum oraz absolwenci branżowej szkoły II stopnia nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Wystarczy, że spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Obowiązkowe egzaminy ustne

Wszyscy tegoroczni abiturienci muszą przystępować do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić jeszcze do egzaminu ustnego z języka ojczystego.

Na egzaminie ustnym z języka polskiego maturzysta losuje zestaw składający się z dwóch zadań. Jedno z nich jest z zakresu lektury obowiązkowej, drugie związane jest z literaturą lub z innymi dziełami sztuki.

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.

Egzaminy pisemne na poziomie podstawowym

7 maja rano odbędzie się egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. 8 maja rano egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Po południu zaplanowano egzaminy z języka kaszubskiego, z łemkowskiego z języka łacińskiego i kultury antycznej. 9 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Po południu będą egzaminy na poziomie podstawowym z języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i z języka włoskiego. 10 maja rano będzie egzamin z wiedzy o społeczeństwie, a po południu będą egzaminy z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.

Język na poziomie rozszerzonym

13 maja rano będą egzaminy z języka angielskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym, po południu będzie egzamin z filozofii. 14 maja rano egzamin z biologii, a po południu egzaminy z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym. 15 maja rano będzie egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, po południu – egzaminy z języka francuskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym. 16 maja rano zaplanowano egzamin z chemii, po południu egzamin z historii muzyki. 17 maja rano będzie egzamin z geografii, a po południu egzaminy z języków mniejszości narodowych – białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego – na poziomie podstawowym.

20 maja rano zaplanowano egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, po południu egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym. 21 maja rano egzamin z historii, po południu egzaminy z języka hiszpańskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym. 22 maja rano maturzyści zdawać będą egzamin z informatyki, po południu z historii sztuki. 23 maja rano będzie egzamin z fizyki, a po południu egzaminy z języka włoskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym. 24 maja absolwenci szkół i oddziałów dwujęzycznych zdawać będą egzaminy z języków obcych z matematyki, geografii, chemii, fizyki, biologii i historii.

Dodatkowa sesja maturalna

Dodatkowa sesja maturalna dla maturzystów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpią do egzaminów w terminie głównym, zaplanowana została od 3 do 17 czerwca. Sesja egzaminów pisemnych 3-17 czerwca, a sesja egzaminów ustnych 10-12 czerwca.

Kiedy wyniki?

Wyniki matur Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi 9 lipca. Tego samego dnia rano swoje indywidualne wyniki poznają też sami maturzyści.

Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki. 20 sierpnia będą poprawkowe egzaminy pisemne, a 22 sierpnia poprawkowe egzaminy ustne.

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za PAP

Więcej w egzaminy, matura
Polonez i bal. Styczeń to czas studniówek w szkołach

To ostatnie chwile przed rozpoczęciem intensywnej nauki. Symboliczne sto dni dzieli uczniów szkół średnich od egzaminu dojrzałości. Jednak wcześniej czeka ich studniówka. To jeden z przełomowych...

Zamknij
RadioOlsztynTV