Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wzrosła liczba Niebieskich Kart w regionie. Lepsza praca służb czy więcej przemocy?

Wzrosła skuteczność pracy służb, które wykrywają i zgłaszają przemoc, fot. K.Olszewski

Ofiara przemocy nie zawsze ma siniaki, często dręczona jest psychicznie. Uwagę na to zwracają specjaliści, którzy spotkali się w Olsztynie na wojewódzkiej konferencji dotyczącej przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Od 2010 roku na Warmii i Mazurach przedstawicie ośrodków pomocy społecznej, policji, oświaty, ochrony zdrowia i gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, kiedy dostaną sygnał o stosowaniu przemocy wobec bliskich są zobowiązani do wszczęcia procedury Niebieskiej Karty. Do dziś uruchomiono ich 7 tysięcy 800.  Podkomisarz Joanna Radyk z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie przypomina, że sygnał nie musi pochodzić od ofiary, dobrze jest kiedy reagują wszyscy, którzy widzą jej cierpienie.

W regionie – co podkreślał wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski realizowane są finansowane z budżetu państwa programy korekcyjno-edukacyjne i psychologiczno- terapeutyczne dla sprawców przemocy w rodzinie. Wyraził też nadzieję, że dzięki programowi Rodzina 500+ takie działania w przyszłych latach będą mogły być niwelowane. Ewa Korycka wojewódzki koordynator Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie wyjaśniała natomiast, że programy powadzone przez specjalistów i oparte są głównie na  pracy ze sprawcami. Chodzi o zmianą ich zachowań, myślenia i niewłaściwego postępowania. Programy realizowane są przez Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie.

Ofiarami przemocy na Warmii i Mazurach wciąż najczęściej są dzieci i kobiety- partnerki i żony przemocowców. Duży, zauważalny w ostatnich latach problem zjawiska dotyczy też osób starszych, które nie proszą o pomoc, bo się wstydzą.

 

Autor: K.Grabowska
Redakcja: ASocha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przemoc, rodzina
„Ojciec grozi, że zabije mamę”. Dziecko zadzwoniło na policję podczas domowej awantury

   Pijany ojciec groził żonie, że ją zabije. Pomoc wezwało dziecko, które było świadkiem awantury. „Panie dzielnicowy pijany ojciec się awanturuje i grozi matce, że ją...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV