Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 33 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wystawa w setną rocznicę plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu z perspektywy Biskupca

Od jutra w Domu Pracy Twórczej „Sorboma” w Biskupcu prezentowana będzie wystawa historyczna pod tytułem „W setną rocznicę plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu z perspektywy Biskupca”.

Wystawa porusza temat polskich Warmiaków w okresie rodzenia się niemieckiego nacjonalizmu. Siłę dały im wtedy objawienia Maryi w Gietrzwałdzie oraz książki, które zawędrowały pod strzechy dzięki bibliotekom Towarzystwa Czytelni Ludowych. Czas przed plebiscytowy był bezwzględny dla propagatorów polskości. Przykładem jest pobicie polskich aktorów w Biskupcu.

Dzięki działalności Związku Polaków w Niemczech, m.in. polscy Warmiacy utrzymali swoją tożsamość do II wojny światowej, której wynik umożliwił po 173 latach upragniony powrót do ojczyzny.

Otwarcie ekspozycji odbędzie się dziś o 15.00. Wystawa natomiast będzie ogólnodostępna od poniedziałku do niedzieli od 9.00 do 18.00 po wcześniejszym umówieniu się z pracownikiem Informacji Turystycznej. Numer znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miasta w Biskupcu.

Autor: P. Świniarski/ biskupiec.pl
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wystawa, Warmia i Mazury, rocznica, plebiscyt
Dwa nowe przypadki koronawirusa w Warmińsko-Mazurskiem. W Polsce zakażonych jest kolejnych 300 osób

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 300 osób, w tym 129 na Śląsku. Zmarło kolejnych 16 chorych – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od...

Zamknij
RadioOlsztynTV