Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Wyremontowano zabytkowy kościół. „Dziełom przodków musimy dawać nowe życie”
Uroczyście zakończono remont XIV-wiecznego Kościoła Franciszkanów pw. Św. Andrzeja Apostoła w Barczewie. To dopiero pierwszy etap, ale skala renowacji jest ogromna.
W kościele odbyła się msza, której przewodniczył metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński.
– Powinniśmy nie tylko przechowywać dzieła przodków, ale także dawać im nowe życie – mówił do wiernych arcybiskup Józef Górzyński w homilii.
Niech Bóg sprawi, że nie będziemy pokoleniem utracjuszy, albo tylko tych, którzy potrafią przechować te dzieła, ale że będziemy także pokoleniem, które tym dziełom daje życie (…)
Podczas prac remontowych odkryto tzw. skarb barczewski. Proboszcz parafii, ojciec Dawid Szulca wyjaśniał, że jest to garniec monet z przełomu XVI i XVII wieku oraz między innymi relikwie krzyża świętego w mensie z przełomu II i III wieku.
Na zewnątrz zostały zrobione: remont dachu, więźby dachowej, wszystkie cztery elewacje i remont fundamentów. Wewnątrz wykonano kapitalną renowację prezbiterium, krypty i remont kaplicy Batorych i remont krypty pod kaplicą Batorych, gdzie można zobaczyć w tej chwili artefakty wykopane podczas remontu.
Zdaniem posłanki PiS Iwony Arent, trzeba zdobyć kolejne fundusze na kontynuację prac remontowych.
To jest wielka perła. Pieniądze przeznaczone na pierwszą część remontu były duże, ale to kropla w morzu. Potrzeba dużo, dużo więcej, bo to jest dopiero pierwszy etap. Będziemy robić wszystko, żeby znalazły się pieniądze na dalsze etapy.
Na remont kościoła Franciszkanie pozyskano ponad 5,5 miliona złotych z Unii Europejskiej oraz liczne fundusze z ministerstw, z budżetu gminy oraz z datków parafian. Swoją cegiełkę dołożył także wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki poprzez fundusze wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Poprzez wojewódzki urząd ochrony zabytków mogę przekazywać środki na rzecz ochrony naszego dziedzictwa. W tym kościele mamy tak wiele pamiątek po przeszłości.
Renowacja kościoła trwała 3 lata.
Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy