Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wyremontowano zabytkowy kościół. „Dziełom przodków musimy dawać nowe życie”

Fot. D. Grzymska

Uroczyście zakończono remont XIV-wiecznego Kościoła Franciszkanów pw. Św. Andrzeja Apostoła w Barczewie. To dopiero pierwszy etap, ale skala renowacji jest ogromna.

W kościele odbyła się msza, której przewodniczył metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński.

– Powinniśmy nie tylko przechowywać dzieła przodków, ale także dawać im nowe życie – mówił do wiernych arcybiskup Józef Górzyński w homilii.

Niech Bóg sprawi, że nie będziemy pokoleniem utracjuszy, albo tylko tych, którzy potrafią przechować te dzieła, ale że będziemy także pokoleniem, które tym dziełom daje życie (…)

00:00 / 00:00

Podczas prac remontowych odkryto tzw. skarb barczewski. Proboszcz parafii, ojciec Dawid Szulca wyjaśniał, że jest to garniec monet z przełomu XVI i XVII wieku oraz między innymi relikwie krzyża świętego w mensie z przełomu II i III wieku.

Na zewnątrz zostały zrobione: remont dachu, więźby dachowej, wszystkie cztery elewacje i remont fundamentów.  Wewnątrz wykonano kapitalną renowację prezbiterium, krypty i remont kaplicy Batorych i  remont krypty pod kaplicą Batorych, gdzie można zobaczyć w tej chwili artefakty wykopane podczas remontu.

00:00 / 00:00

Zdaniem posłanki PiS Iwony Arent, trzeba zdobyć kolejne fundusze na kontynuację prac remontowych.

To jest wielka perła. Pieniądze przeznaczone na pierwszą część remontu były duże, ale to kropla w morzu. Potrzeba dużo, dużo więcej, bo to jest dopiero pierwszy etap. Będziemy robić wszystko, żeby znalazły się pieniądze na dalsze etapy.

00:00 / 00:00

Na remont kościoła Franciszkanie pozyskano ponad 5,5 miliona złotych z Unii Europejskiej oraz liczne fundusze z ministerstw, z budżetu gminy oraz z datków parafian. Swoją cegiełkę dołożył także wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki poprzez fundusze wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Poprzez wojewódzki urząd ochrony zabytków mogę przekazywać środki na rzecz ochrony naszego dziedzictwa. W tym kościele mamy tak wiele pamiątek po przeszłości.

00:00 / 00:00

Renowacja kościoła trwała 3 lata.

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Barczewo, renowacja, Artur Chojecki, arcybiskup Józef Górzyński, kościół franciszkanów
Szpitalowi maltańskiemu w Barczewie grozi zamknięcie

Czarne chmury nad szpitalem maltańskim w Barczewie. Zakład opiekuńczo-leczniczy jest zadłużony, a Zakon Maltański, który dokłada co roku do placówki, nie może udźwignąć już tych kosztów....

Zamknij
RadioOlsztynTV