Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Żołnierze i strażacy uszczelniają wały przeciwpowodziowe na Żuławach

Budowa wałów w Stankowie. Fot. M. Stankiewicz

W województwie warmińsko- mazurskim wciąż utrzymywane jest pogotowie przeciwpowodziowe w pięciu powiatach. Najtrudniejsza sytuacja panuje w gminie Markusy koło Elbląga, gdzie zabezpieczane są  dwa uszkodzone wały.

W miejscowościach Stankowo i Dzierzgonka przy ujściach rzeki i kanału do jeziora Druzno strażacy i żołnierze umacniają wały przeciwpowodziowe. Z powodu wysokiego poziomu woda przelewa się przez wały.

W Stankowie wał uszczelniono na odcinku około 50 metrów i jego podwyższanie na długości około 150 metrów po lewej stronie przy ujściu kanału wpadającego do Jeziora Druzno. Wały przeciwpowodziowe są bardzo rozmoknięte i dodatkowo obniżyła się korona wału. Podobnie jest w Dzierzgonce przy ujściu rzeki Dzierzgonki do jeziora Druzno. Strażaków w Stankowie wspiera ponad 50 żołnierzy z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 40 z 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego.

– Na razie można być optymistą – uważa wójt Markus Dorota Wasik. – Sytuacja jest jednak dynamiczna i trzeba nadal obserwować zmieniający się poziom wód – uzupełniał obecny na miejscu wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Posłuchaj relacji Macieja Świniarskiego

– Służby mają sporo pracy także w innych częściach regionu –  informuje Krzysztof Kuriata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Dynamiczna sytuacja jest także w Elblągu oraz powiatach: bartoszyckim, braniewskim i kętrzyńskim. Pod Kętrzynem zalało ponad  tysiąc hektarów upraw.

00:00 / 00:00

Osoby poszkodowane w ostatnich zdarzeniach mogą występować o odszkodowania. Są na to pieniądze.

Mimo ustania deszczu i silnego wiatru wciąż jest zagrożenie powodzią. Pojawiają się też nowe uszkodzenia czy podtopienia. Jak zapewnia Krzysztof Kuriata, magazyny powodziowe są przygotowane na dalsze działania ratownicze. Nie brakuje worków ani piasku.

Od poniedziałku obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie  Elbląga oraz powiatów elbląskiego, braniewskiego, bartoszyckiego i kętrzyńskiego. Wcześniej działania przeciwpowodziowe prowadzone były w gminie Markusy w miejscowości Węgle Żukowo oraz Stankowo. W  Węglach zabezpieczono zabudowania dwóch gospodarstw. Rozstawiono tam rękawy przeciwpowodziowe oraz uszczelniono i podwyższono wały.

O udziale wojska zdecydował dziś szef MON Antoni Macierewicz. W poniedziałek wojewoda Artur Chojecki wydał zarządzenie wprowadzające pogotowie przeciwpowodziowe w  Elblągu oraz powiatach: elbląskim, braniewskim, bartoszyckim i kętrzyńskim.

Autor: M.Świniarski/M.Stankiewicz/PAP
Redakcja: L.Sadlak/BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, powódź, MON, Antoni Macierewicz, uwaga
Pijany, uzbrojony w dwa tasaki groził kobiecie śmiercią

Pijany wymachiwał tasakami i groził swojej znajomej śmiercią - policjanci zatrzymali agresywnego 30-latka. Zadzwonili do nas mieszkańcy jednego z ełckich osiedli - relacjonuje starszy sierżant Agata...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV