Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojna odebrała jej rodziców i dzieciństwo. Historia Danuty Siedzikówny „Inki” w audycji Niedziela odkrywców 1 marca po godzinie 11. Zaprasza Mirosław Sochacki.

Danuta Siedzikówna „Inka” została zastrzelona w wieku 18 lat

Jako kilkunastoletnia dziewczyna złożyła przysięgę, której pozostała wierna do śmierci.

Danuta Siedzikówna „Inka” – legendarna łączniczka i sanitariuszka Piątej Brygady Wileńskiej AK majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Przez niemal pół wieku wyklęta przez komunistyczną władzę.

Patriotyczne wychowanie, losy rodziców i sióstr, działalność w antykomunistycznym podziemiu, aresztowanie i śmierć na podstawie wyroku, opartego na absurdalnych zarzutach.

Historia „Inki” opowiedziana przez historyków IPN: Piotra Szubarczyka i Waldemara Brendę, przepleciona dokumentami oraz wspomnieniami przyjaciela „Inki” i żołnierza majora „Łupaszki”, Józefa Rusaka, ps. „Belina”.

00:00 / 00:00

Audycja dokumentalna Mirosława Sochackiego – środa, po godz. 19

Miejsce na pomnik „Inki” w Miłomłynie. Fot. M. Sochacki

W styczniu i lutym 1946 roku Danuta Obuchowicz czyli Danuta Siedzikówna pracowała w budynku nadleśnictwa w Miłomłynie. Fot. M. Sochacki

(bsc)

 

Więcej w Danuta Siedzikówna
Trwa zbiórka pieniędzy na pomnik „Inki” w Miłakowie

Trwa zbiórka pieniędzy na pomnik, upamiętniający sanitariuszkę oddziału majora Łupaszki. Monument ma stanąć w Miłomłynie koło Ostródy, gdzie zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Danuty Siedzikówny,...

Zamknij
RadioOlsztynTV