Elbląg, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Została rozstrzelana w wieku 17 lat. „Inka” bohaterką Przystanku Historia
W Elblągu trwa akcja Przystanek Historia – Drużyna „Inki”. W zajęciach edukacyjnych biorą udział dzieci i młodzież, którzy poznają historię legendarnej łączniczki Danuty Siedzikówny. Projekt zakończy kurs pierwszej pomocy przedmedycznej.
Jak powiedział Artur Chomicz z gdańskiego oddziału IPN, uczniowie poznają historię byłej sanitariuszki, łączniczki i wywiadowcy 5. Wileńskiej Brygady AK majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.
Danuta Siedzikówna na przełomie 1945 i 1946 roku, zaopatrzona w dokumenty na nazwisko Danuta Obuchowicz, podjęła pracę w nadleśnictwie Miłomłyn koło Ostródy. Do lipca 1946 roku służyła jako łączniczka i sanitariuszka, uczestnicząc w akcjach przeciwko NKWD i UB.
W czerwcu tego samego roku została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne dla szwadronu. Miesiąc później została aresztowana przez funkcjonariuszy UB i osadzona w więzieniu w Gdańsku. Wojskowy Sąd Rejonowy skazał „Inkę” na karę śmierci.
W grypsie przesłanym z więzienia Siedzikówna napisała:
Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba
Zdanie to – według historyków – dotyczy nie tylko przebiegu śledztwa, lecz także odmowy podpisania przez „Inkę” prośby o ułaskawienie. Prośbę taką do prezydenta Bolesława Bieruta skierował jej obrońca. Bierut nie skorzystał z prawa łaski.
Danutę Siedzikównę zabił 28 sierpnia 1946 roku o godz. 6.15 strzałem w głowę dowódca plutonu egzekucyjnego z KBW. Wcześniejsza egzekucja z udziałem żołnierzy nie udała się. Żaden nie chciał zabić „Inki”, choć strzelali z odległości trzech kroków. Według relacji obecnego w czasie egzekucji księdza Mariana Prusaka, „Inka” krzyknęła przed śmiercią:
Niech żyje Polska
Akcja Przystanek Historia – Drużyna „Inki”, to jak podkreślił Artur Chomicz jeden z projektów edukacyjno-społecznych IPN.
W pierwszej części zajęć uczniowie poznają historię „Inki”. Ponieważ była sanitariuszką, więc pomyśleliśmy o tym, aby połączyć tę wiedzę z nauką pierwszej pomocy. Druga część to kurs pierwszej pomocy, wykorzystania apteczki oraz pracy z przygotowanym fantomem.
Każdy z uczestników spotkania otrzyma podręczną apteczkę.
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za J. Sulecki