Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Fot. J. Sulecki

W Zielonce Pasłęckiej odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To święto państwowe, które zostało ustanowione w 2017 roku, w hołdzie mieszkańcom polskiej wsi za ich patriotyczną postawę w czasie drugiej wojny światowej.

Miejsce, w którym odbyły się uroczystości, nie jest przypadkowe.

W większości tutaj zostali przesiedleni mieszkańcy wołyńskiej wioski Ulaniki. Przede wszystkim kobiety, dzieci oraz starcy, czyli bezbronne ofiary, które  w dodatku nie przeczuwały takiej zbrodni ze strony najbliższych sąsiadów.

– powiedziała Katarzyna Lisiecka z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

00:00 / 00:00

Obchody rozpoczęła msza święta, której przewodniczył biskup elbląski Jacek Jezierski.

To przede wszystkim wydobywanie z pamięci wielkiego zrywu polskiej wsi, z drugiej strony jej cierpienie. Mieszkańcy wsi wykazali się patriotyczną reakcją wobec swoich najeźdźców.

– mówił.

00:00 / 00:00

Następnie uczestnicy przeszli pod Pomnik Pamięci Poległych. Tam złożyli kwiaty oraz wieńce.

Wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski podkreślił dramat współczesnej Ukrainy oraz skalę pomocy, jaką otrzymuje od Polski.

To, czego my doświadczaliśmy 80 lat temu, dzisiaj doświadczają Ukraińcy. Jesteśmy im winni wsparcie i dlatego go udzielamy.

00:00 / 00:00

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej przypada dzień po rocznicy „krwawej niedzieli” z 1943 roku, czyli kulminacji masowych mordów dokonywanych na ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN-UPA. 11 lipca 1943 roku oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowały 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Mogło wówczas zginąć około 8 tysięcy Polaków.

Większość mieszkańców Zielonki Pasłęckiej nadal stanowią Wołyniacy i ich potomkowie. Jednym z ocalonych z przymusowych przesiedleń jest Edmund Leśniewicz, który tak wspomina wydarzenia sprzed 79 lat.

Banda się na nas szykowała, ale zostaliśmy ostrzeżeni przez sąsiada. Kazano nam uciekać i tak też zrobiliśmy. Co trzeba mieć w głowie, żeby kogoś wymordować? I tak nic z tego dobrego nie wyszło – ani dla nich, ani dla nas. Musieliśmy emigrować aż tutaj. Tak właśnie toczy się historia.

00:00 / 00:00

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2017 roku. 12 lipca 1943 roku niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację wsi Michniów w województwie świętokrzyskim. Jej mieszkańcy za pomoc niesioną partyzantom zostali wymordowani, a miejscowość została całkowicie spalona.

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Autor: J. Sulecki
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kobiety walczące z rakiem nie stracą włosów. Zapewni to specjalistyczny sprzęt

Kobiety poddawane chemioterapii nie będą musiały martwić się o włosy. Do szpitala wojewódzkiego dotarł specjalistyczny sprzęt zapobiegający łysieniu. Urządzenie chłodzi głowę, dzięki czemu wprowadzane do organizmu...

Zamknij
RadioOlsztynTV