Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zielonka Pasłęcka jako symbol Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Fot. M. Lewiński

Apelem pamięci, salwą honorową i złożeniem wieńców uczczono pamięć Wołyniaków, którzy po 1945 roku trafili do Zielonki Pasłęckiej. Tak wyglądały wojewódzkie uroczystości Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej – święta państwowego, które w Polsce jest obchodzone po raz drugi.

Dzień ten został ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej m.in. za pomoc udzielaną uciekinierom.

Dokładnie 12 lipca 1943 r. niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację wsi Michniów w woj. świętokrzyskim. Mieszkańcy tej miejscowości za pomoc niesioną partyzantom zostali w ciągu dwóch dni w okrutny sposób wymordowani, a miejscowość została spalona. Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców polskich wsi. W październiku minionego roku prezydent  Andrzej Duda podpisał ustawę, która ustanawia nowe święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

W Zielonce Pasłęckiej uroczystości odbyły się pod pomnikiem „Pamięci poległym na frontach Drugiej Wojny Światowej oraz w partyzantce i placówkach samoobrony na Wołyniu”. Wcześniej biskup diecezji elbląskiej Jacek Jezierski przewodniczył mszy świętej.

Po II Wojnie Światowej do naszej miejscowości przybyli mieszkańcy Wołynia

– powiedział Radiu Olsztyn ksiądz Karol Dąbrowski, kustosz sanktuarium w Zielonce Pasłęckiej.

Dlatego tę miejscowość nazywało się Wołyńcem. To Zielonka Pasłęcka jest symbolem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

– dodał wicewojewoda Sławomir Sadowski.

Uroczystości w Zielonce Pasłęckiej zakończyły się odczytaniem apelu pamięci. Wspominano w nim m.in. bohaterów walk o niepodległość Polski, partyzantów batalionów chłopskich oraz żołnierzy powojennego podziemia. Specjalne wezwanie dotyczyło również mieszkańców powiatu nowomiejskiego, zamordowanych na początku II Wojny Światowej.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Zielonka Pasłęcka, Sławomir Sadowski, Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
Olsztyńska medycyna przed nową szansą rozwoju. W mieście powstaje specjalna rada

W Olsztynie powstaje rada do spraw rozwoju medycyny. To inicjatywa rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Ryszarda Góreckiego przy współpracy samorządowców, przedstawicieli rządu oraz kierownictwa szpitali i pielęgniarek.  ...

Zamknij
RadioOlsztynTV