Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wicekurator oświaty Wojciech Cybulski: W najbliższych latach wyniki matur na Warmii i Mazurach powinny się poprawić

Warmińsko-mazurski wicekurator oświaty Wojciech Cybulski. Fot. BSC

W niektórych szkołach należy zmienić formę i metody pracy. Dyrektorzy muszą bardziej skupić się na przedmiotach maturalnych, aby wyniki z każdym kolejnym rokiem były lepsze – powiedział Wojciech Cybulski, warmińsko-mazurski wicekurator oświaty.

4 maja rozpoczęły się matury. W poprzednich latach egzamin dojrzałości wypadał w regionie słabo. Rok temu tylko 74% maturzystów z Warmii i Mazur zdało go za pierwszym razem, co było najgorszym wynikiem w kraju. Wojciech Cybulski wyjaśnił w Porannych Pytaniach, jakie działania zostały podjęte, by taka sytuacja się nie powtórzyła:

Zaleciliśmy dyrektorom szkół, szczególnie tam gdzie matury wypadły najgorzej, aby napisali program naprawczy. Zwróciliśmy uwagę, że należy zmienić formę i metody pracy. Dyrektorzy w planowaniu zajęć powinni bardziej skupiać się na przedmiotach maturalnych, aby wyniki z roku na rok były lepsze. W wielu szkołach działania naprawcze zostały podjęte. W ciągu najbliższych lat Warmia i Mazury zbliżą się do średniej krajowej (78,5% zdawalności w pierwszym terminie).

Jak informuje warmińsko-mazurski wicekurator oświaty, działania naprawcze realizowane są w perspektywie kilkuletniej.

To nie są działania jednorazowe. Uważam, że w najbliższych latach wyniki się poprawią. Niebawem otrzymamy sprawozdania od dyrektorów szkół, które pokażą, jak realizowane są te działania. Dyrektorzy szkół dziękowali nam za sugestie, które pomogły dokonać autorefleksji

– podkreślił.

Za kilka lat egzaminy dojrzałości mogą być jeszcze trudniejsze. Trwają prace nad nową maturą, która ma pojawić się w 2023 roku. Zmieni się formuła egzaminu, szczególnie z przedmiotów humanistycznych. Szerszy będzie zakres lektur oraz pojawią się nowe zadania w językach obcych. Wojciech Cybulski jest spokojny o zdawalność przyszłych matur na Warmii i Mazurach:

Teraz ,aby zdać egzamin dojrzałości, należy uzyskać 30% punktów z przedmiotów obowiązkowych (język polski, matematyka, język obcy). Dodatkowo uczeń wybiera jeden lub więcej przedmiotów rozszerzonych. Wyniki z rozszerzenia nie mają wpływu na zdanie matury. Od roku 2023, poza przedmiotami obowiązkowymi, uczeń będzie musiał wybrać co najmniej jeden przedmiot rozszerzony i go zdać. Odchodzimy od testomanii, czyli sytuacji, gdzie pojawiają się głównie pytania zamknięte. Nowa matura wymagać będzie od ucznia umiejętności redagowania tekstów pisemnych. Rozpoczynamy ponadto szkolenie zawodowe nauczycieli.

Rozpoczął się nabór do szkół ponadgimnazjalnych. W Olsztynie najwięcej miejsc jest w liceach i technikach, a najmniej w szkołach branżowych.

Zakładamy, że w latach następnych tendencja się zmieni. W naszym województwie w czterech powiatach realizujemy program Laboratorium. Pokaże on, że szkoły zawodowe są bardzo ciekawą alternatywą dla liceów ogólnokształcących. Pracodawcy oczekują wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy mają konkretny zawód

– zaznaczał warmińsko-mazurski wicekurator oświaty.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Wojciechem Cybulski.

 

Redakcja: A. Dybcio

Więcej w uczniowie, matura, Liceum Ogólnokształcące, Wojciech Cybulski, Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty, szkoły branżowe
Maturzyści mają za sobą egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym

Kolekcja samochodów amerykańskiego multimilionera, konkurs stand-uperów, wyjazd na kurs językowy. To niektóre z tematów, które musieli rozwiązać maturzyści na egzaminie z języka angielskiego na poziomie podstawowym....

Zamknij
RadioOlsztynTV