Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wody pełne narybku

Pstrąg złowiony w Pasłęce przez Piotra Piskorskiego, fot. arch. RO

Ponad milion 700 tysięcy sztuk narybku wpuszczono do cennych przyrodniczo akwenów na północnym zachodzie województwa warmińsko-mazurskiego. Do wód trafiły m.in. węgorze, szczupaki, pstrągi oraz karpie.

Do rzeki Pasłęki i zbiornika Pierzchalskiego oraz jeziora Drużno trafiło w tym roku prawie półtora miliona sztuk narybku szczupaka i ponad 37 kg narybku węgorza. Akweny zarybiano także trocią, pstrągiem, sandaczem, boleniem, kleniem i jaziem.

Większość tych gatunków jest wrażliwa na niekorzystne zmiany środowiska. Są atrakcyjne wędkarsko, a przez to narażone na nadmierną eksploatację i kłusownictwo. Zarybianie nimi ma służyć także ograniczeniu liczebności gatunków niepożądanych, w tym karpia. Karp w zbiornikach otwartych jest uznawany za gatunek obcy, niekorzystny ze względów gospodarczych. Występujący masowo powoduje mętnienie wody i zanik roślinności, przez co zagraża innym rybom i przyczynia się do degradacji środowiska.

Karp to waleczny i przebiegły intruz. Należy uzupełniać strukturę gatunkową, by przeciwdziałać jego inwazji do naturalnych zbiorników. wyjaśniła Beata Kowalska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Jak podkreśliła, z zarybiania Pasłęki i jeziora Drużno skorzystają także rybacy, którzy łowią na Zalewie Wiślanym. Troć i węgorz to ryby dwuśrodowiskowe, wędrujące okresowo między wodami słodkimi i słonymi.

za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ryba, zarybianie, narybek, Piskorski, Pasłęka
Kino wojenne

Myślę, że każdy lub prawie każdy widz płci męskiej lubi kino wojenne – ja lubię i oglądam zawsze z zaciekawieniem i żalem, ze nigdy nie byłem...

Zamknij
RadioOlsztynTV