Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wirtualne puzzle o historii plebiscytu 1920 roku. Zabawę przygotowało Archiwum Państwowe w Olsztynie


Archiwum Państwowe w Olsztynie zaprezentowało wirtualne puzzle, które mają przybliżyć historię plebiscytu przeprowadzonego w 1920 roku na Warmii, Mazurach i Powiślu.

Do ich wykonania wykorzystano archiwalne zdjęcia, ulotki, plakaty i mapy sprzed stu lat. Puzzle mają służyć zaprezentowaniu miłośnikom dziejów regionu tamtych wydarzeń w sposób niekonwencjonalny.

Uczestnicy zabawy mogą ułożyć z niewielkich kawałków zdjęcia wykonane 100 lat temu w różnych miejscowościach Warmii i Mazur, mapy terenów objętych głosowaniem, fotografie działaczy plebiscytowych, ulotki i odezwy z tego okresu czy plakaty z zarządzeniami Komisji Międzysojuszniczej.

Odnośnik do historycznych puzzli zamieszczono na stronie internetowej olsztyńskiego Archiwum Państwowego.

Plebiscyt został przeprowadzony 11 lipca 1920 roku w wyniku ustaleń traktatu pokojowego w Wersalu, kończącego I wojnę światową. Miał na celu ustalenie przynależności obszarów, które według strony polskiej ze względów historycznych i etnicznych powinny zostać przyznane odrodzonej Rzeczypospolitej.

Głosowanie odbyło się na terenie ośmiu powiatów mazurskich, trzech na Warmii i czterech na Powiślu. Wynik plebiscytu okazał się niekorzystny dla strony polskiej, gdyż poparcie na całym obszarze wyniosło tylko 3,4 procent. Do Polski powróciło jedynie kilka przygranicznych wsi – Małe Pólko, Nowe Lignowy, Kramrowo, Bursztych i Janowo na Powiślu oraz Groszki, Napromek, Czerlin i Lubstynek w okolicach Lubawy.

 

 

Autor: PAP
Redakcja: B.Gajlewska/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w historia, wirtualne puzzle
Bliższe spotkania – 02.06.2020

Ciekawe inicjatywy społeczne w nowej rzeczywistości po pandemii koronawirusa to temat, na który z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiała Małgorzata Sadowska. Kolejne obostrzenia są luzowane, jednak dzieci...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV