„Wilczy Szaniec” 2020. Poszukiwania i odkrycia
Wilczy Szaniec – główna wojenna kwatera Hitlera została wysadzona w nocy 24 stycznia 1945 roku. To sieć około 80 obiektów betonowych ulokowanych na znakomicie zamaskowanym i zabezpieczonym terenie.
Rozminowywanie (które trwało w kilku etapach) zakończyło się dopiero w 1955 roku. Saperzy (trzech zginęło) unieszkodliwili aż 54 tys. min. Wiele obiektów zostało splądrowanych przez ludność cywilną, wiele w sposób celowy pozbawiona wyposażenia (kable, rury, infrastruktura…). Całe baraki i inne obiekty drewniane zostały wywiezione i przeznaczone na przykład na hotele robotnicze.
Od 1959 roku kompleks obiektów można zwiedzać. To jedno z najpopularniejszych turystycznie miejsc w województwie. Doczekało się wielu omówień i publikacji książkowych. Czy może być jeszcze atrakcyjne dla poszukiwaczy historycznych obiektów? Od ubiegłego roku miłośnicy historii z Fundacji Latebra penetrują nieodkryte jeszcze przestrzenie w wysadzonych obiektach. Ich dociekania przynoszą zaskakujące fakty, a profesjonalne poszukiwania pozwalają wydobyć nowe przedmioty ukryte w żelbetonowych gruzach przez 75 lat.
W audycji Roberta Lesińskiego relacja z wydobycia wielkiego kotła grzewczego, informacje z wnętrza wysadzonego bunkra, opowieść o odzyskanych przedmiotach i ich zaskakującej często historii.
Rozmówcami Roberta Lesińskiego byli: Piotr Banaszkiewicz, Krzysztof Bartnik, Dominik Markiewicz, Michał Rutkowski, Radomir Gryga.
Posłuchaj audycji
Autor: R. Lesiński
Redakcja: A. Dybcio