Wiceminister Śliwka proponuje spółkę rządowo-samorządową do zarządzania portem w Elblągu
Wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka przekonywał w Polskim Radiu Elbląg do utworzenia rządowo-samorzadowej spółki, która zarządzałaby Portem Morskim w Elblągu. Podobne spółki istnieją w portach w Gdyni, Gdańsku i kompleksie Szczecin-Świnoujście.
Pytany o podział udziałów w takiej spółce pomiędzy rząd i samorząd Elbląga, po przekazaniu na inwestycje w porcie 100 milionów złotych, kandydat PiS na posła z okręgu elbląskiego zaznaczył, że ich „wartość ustala parytet wymiany akcji” i jest to „transakcja biznesowa”.
Te 100 milionów złotych jest na zadanie spółki, która jest zobowiązana do tego, żeby pogłębić tor. W tym momencie ta spółka jest spółką miejską
– wyjaśniał.
Dodał, że takie dokapitalizowanie spółki doprowadziłoby do tego, że będzie ona mogła pogłębić sporne 800 metrów toru wodnego w porcie i wystarczyłoby jeszcze na wybudowanie obrotnicy.
Już teraz byśmy mogli mówić o tym, że przyszły rok będzie rekordowym, jeżeli chodzi o obsługę. Tym bardziej, że jeżeli Port Morski w Elblągu stałby się czwartym portem Rzeczpospolitej, współpracowałby z portami państwowymi, takimi jak port w Gdańsku czy w Gdyni, blisko 1 000 jednostek mogłoby zostać tu przekierowanych
– zapewniał wiceszef MAP.
Tymczasem w tym roku elbląski port notuje drastyczny spadek wielkości przeładowywanych towarów. Do lipca był on na poziomie 30 tysięcy ton, podczas gdy w tym samym okresie w 2022 roku było to 130 tys. ton.
Śliwka był też pytany o proponowaną przez prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego emisję obligacji miejskich o wartości 32 milionów złotych na dokończenie rewitalizacji kąpieliska miejskiego. W tym kontekście wiceminister zwrócił uwagę, iż „w ostatnim czasie do Elbląga trafia bezprecedensowa pomoc państwa, rządu, nie patrząc na barwy polityczne”, w tym na rewitalizację największego niegdyś w Europie odkrytego basenu.
65 milionów złotych na kąpielisko miejskie w ubiegłym roku trafiły do miasta. 40 milionów złotych z subwencji, która trafiła do miasta w tym roku na dowolny cel, pan prezydent mógłby dorzucić właśnie do inwestycji związanej z rewitalizacją kąpieliska miejskiego
– powiedział wiceszef MAP.
Według Śliwki włodarz Elbląga mógłby tę subwencję wykorzystać także na budowę nowego stadionu dla Elbląga, bądź na modernizację dróg czy modernizację szkół i przedszkoli.
Projekt emisji obligacji ma być rozpatrywany podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej Elbląga.
Posłuchaj rozmowy Mieczysława Rudego
Autor: M. Rudy
Redakcja: M. Rutynowski